Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Baśniowo o Gminie Wiązowna

Uczniowie klasy VI A ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie przybyli do biblioteki, aby spotkać się z Katarzyną Kępińską w ramach Innowacji Pedagogicznej pn. “Gmina Wiązowna oczami uczniów klasy 6a”.

Pani Katarzyna jest autorką książek wydanych przez Bibliotekę pt. “Baśnią powiązani, w baśni zaczytani…” oraz “100 lat OSP odkryj je!!!” i innych.  Pisze również czytanki dla dzieci polonijnych, które umieszczone są w podręcznikach do nauki języka polskiego w Irlandii. Swoją przygodę z pisaniem zaczęła bardzo wcześnie.

– Lubiłam pisać od zawsze, brałam udział w różnych konkursach, piszę bo lubię. Namawiam Was do tego, aby też dużo czytać, słuchać audiobooków lub słuchowisk. – powiedziała pani Katarzyna. Poznajecie wtedy różne gatunki literackie i rozwijacie swoją wyobraźnię i kreatywność – dodała.

W książce “Baśnią powiązani, w baśni zaczytani…”, w sposób baśniowy zostały przedstawione miejsca, z którymi na co dzień się spotykamy. Są to Kopiec, Kościół, rzeka Mienia i Pałac. Autorka do pisania książki przygotowywała się przez rok. Szukała informacji w wielu publikacjach na temat gminy, oraz rozmawiała z mieszkańcami. Ostatecznie napisała kilka ciekawych baśni o Gminie Wiązowna. Pani Katarzyna zachęcała uczniów, żeby rozmawiać z rodzicami, dziadkami i mieszkańcami, którzy przekazują legendy z pokolenia na pokolenie. Zachęcała aby spacerując po okolicach zwracać uwagę na ciekawe elementy krajobrazu.

W części warsztatowej wykorzystując zdjęcia autorki, uczniowie w podziale na grupy mieli za zadanie stworzyć swoje historie. Powstały bardzo ciekawe opowiadania z różnych gatunków literackich, począwszy od romansów a skończywszy na horrorach. Zadanie wywołało u uczestników wile emocji i pobudziło wyobraźnię.

Tekst: Marzena Bobrowska

Fotografie na zdjęciu wyróżniającym autorstwa Katarzyny Kępińskiej