Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Spotkanie rocznicowe Dyskusyjnego Klubu Książki

15 grudnia 2022 r. odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie miłośników czytania należących do Dyskusyjnego Klubu Książki.  Przedświąteczny czas sprzyjał podsumowaniu całego roku, którego wspólnie dokonaliśmy. Przeczytaliśmy 12 książek : 2 reportaże, 1 biografię i 9 powieści. Zgodnie przyznaliśmy, że nikt by nie sięgnął po nie z własnego wyboru. Książki czasem były miłą niespodzianką, a czasem rozczarowaniem, ale zawsze pozostawiały satysfakcję z podjętego wyzwania.

Przez te kilkanaście miesięcy dyskutowaliśmy o literaturze  łatwej, ciekawej, ale i bardzo trudnej, wymagającej.  Dzięki fabułom książkowym podejmowaliśmy tematy, których zazwyczaj nie podejmujemy w codzienności. Wymienialiśmy swoje poglądy, czerpaliśmy z doświadczeń innych i ubogacaliśmy się wzajemnie o wiedzę. Klubowicze są pięknym przykładem na to, że warto dać szansę każdej książce, poznawać różne pisarskie pióra, zmierzyć się z ich jakością i pomysłowością. To właśnie poszukiwanie tego co autor miał na myśli, odkrywanie przekazów, delektowanie się fabułą, a na koniec możliwość wspólnej rozmowy z tymi, co też uwielbiają czytać, daje nam przyjemność w spotkaniu.

 

W zimowy czwartek rozmawialiśmy o książce Teresy Anny Aleksandrowicz pt. “Cudowne życie Staśka i innych aniołów”. To piękna historia o prawdziwych uczuciach w świecie, w którym ludzie często nie potrafią odróżnić dobroci od głupoty. Natalia, Marysia i Wanda wiodą życie ubogich, lecz szalenie energicznych emerytek. Każda z nich ma własne problemy, które pokonują z poczuciem humoru, wspierając się wzajemnie. Wszystkie pomagają Staśkowi – zdegradowanemu filozofowi ulicy. Niespodziewane pojawienie się Michała w życiu Natalii i przypadkowe znalezisko Staśka zmienia reguły ich codziennej egzystencji. Na jaw wychodzi tajemnica z przeszłości, a przyjaźń poddana jest najwyższej próbie. To wciągająca przyjemna lektura, która napawa nadzieją i wiarą w człowieka.

Nasze dostojne grono klubowiczów serdecznie poleca książkę do przeczytania. Historia trochę jak z bajki, ale przecież życie zupełnie bez baśni byłoby nudne.  W nowy rok 2023 wchodzimy z fabułą książki pt. “Obietnica” D.Galgut.

Wszystkim czytelnikom życzymy odwagi w podejmowaniu wyzwań książkowych i doświadczenia jak cenne mogą być chwile spędzone z książką. Zapraszamy do naszych bibliotek.

Tekst i foto: D.B.