Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Jubileuszowe spotkanie DKK w ramach Kampanii “Biała wstążka”

18 listopada 2022 r. w bibliotece w Gliniance odbyło się jubileuszowe spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Minął rok odkąd grupa miłośników czytania spotyka się systematycznie, aby porozmawiać o literaturze. Dzięki gorliwości klubowiczów, kultywowaniu wspólnych dyskusji i poświęconemu czasowi wypełniliśmy warunek dofinansowania przez Instytut Książki spotkania autorskiego. To piękny prezent na obchody pierwszej rocznicy powstania Dyskusyjnego Klubu Książki, nie tylko dla klubowiczów.  Zaraz po spotkaniu DKK odbyło się spotkanie z Ałbeną Grabowską, pisarką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Zanim jednak wzięliśmy udział w uczcie literackiej poddaliśmy dyskusji książkę pt. “Zielone sari” Anandy Devi, autorki powieści mauretańskich, Wydawnictwa w Podwórku.  Fabuła książki wpisała się z tematem w trwającą właśnie, największą na świecie Kampanią “Biała wstążka”, mającą na celu walkę z przemocą wobec kobiet i wspierającą działania na rzecz jej przeciwdziałania.

Dom w sercu Mauritiusa. W jego wnętrzu stary, umierający doktor i trzy kobiety: córka, wnuczka i żona, której śmierć przed laty stała się największym rodzinnym tabu, skrzętnie przemilczaną tajemnicą. Doktor przez całe życie sprawował wobec swojej rodziny niepodważalną władzę domowego tyrana i cynicznego manipulatora. Teraz na łożu śmierci, we wspomnieniach, rozmowach i monologach podejmuje ostatnią próbę odtworzenia i utrzymania dawnej uprzywilejowanej pozycji patriarchalnego despoty.

Książka bardzo trudna i odkrywająca przemoc domową w najgorszym wydaniu. Tak przerażająca, że nie każdy przeczytał ją do końca. Skąd pomysł u kobiety na tego rodzaju fabułę ? Po co są takie książki ? Te pytania towarzyszyły wszystkim podczas czytania. Odpowiedź znajduje się posłowiu tłumacza na końcu książki i może właśnie od tego należałoby rozpocząć czytanie. Pozycja jednogłośnie nie polecana przez klubowiczów.

Tekst: D.B.
Foto: M.K.