Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Wakacje blisko domu – spotkanie z Sebastianem Grzywaczem

8 lipca 2022 r. odbyło się kolejne ciekawe spotkanie dla dzieci biorących udział w akcji Wakacje blisko domu, które zorganizowała Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna. Tym razem zaprosiliśmy Sebastiana Grzywacza, współzałożyciela Fundacji “Ponad słowami”, jednego z bohaterów książki Barbary Gawryluk “Rollek. Pies przewodnik”. Sebastian to osoba ociemniała, na co dzień poruszająca się z labradorem – psem przewodnikiem o imieniu Władimir, rasy amerykańskiej Chesapeak bay retriever. Sebastian Grzywacz spotkał się dziś w bibliotece w Duchnowie z dziećmi ze Szkoły Podstawowej im. C.K.Norwida z Zakrętu i w bibliotece w Gliniance z dziećmi ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa z Glinianki.

Oba spotkania były pełne dziecięcej uwagi i skupienia. To dzięki rzadko spotykanej zalecie Sebastiana Grzywacza, który pomimo braku wzroku potrafi zainteresować swoją osobą każdą grupę słuchaczy. Zapoznał dzieci ze swoim psem Władimirem, wskazał wiele ważnych elementów, na które należy zwrócić szczególną uwagę w kontakcie z psem przewodnikiem. Opowiedział o potrzebach psów opiekunów, o specjalnym ich traktowaniu i że nie możemy zwierząt traktować jak ludzi. Udzielił nam wielu cennych uwag dotyczących osób z niepełnosprawnościami, o tym jak ważne jest polubić samego siebie, a nie udawać kogoś kim nie jesteśmy. Przez całe spotkanie prowadził czynny dialog z grupą podkreślając, że świat jest piękny, bo my jesteśmy różni, a osoby niewidzące wcale nie są gorsze od nas.  Zdradził dzieciom swoje supermoce (np.często skacze ze spadochronu) i podpowiedział co trzeba zrobić, żeby je zdobyć. Z otwartymi ustami chłonęły wiedzę o bezpieczeństwie na drodze i wszędzie tam gdzie jesteśmy, oraz jak ważne jest słuchanie rodziców. Jednogłośnie obiecały zakładać kaski na rower lub rolki i ochraniacze na kolana.

Każdy mógł doświadczyć co czują osoby niewidome. Dzieci dostały tyflografiki i miały za zadanie odgadnąć  (nie używając wzroku) co się na nich znajduje. Rozmawialiśmy o zmysłach jakie posiadamy. Pojawiły się ciekawe pytania do naszego gościa takie jak:  czy osoby niewidome czytają książki, jak rozróżniają kolory albo skąd osoba niewidoma wie gdzie ma iść ? Pan Sebastian chętnie prezentował cuda dzisiejszej techniki, która gwarantuje osobom takim jak on ogromną pomoc. Za pomocą wielu narzędziom cyfrowym radzenie sobie w takich sytuacjach jest wiele łatwiejsze. Zaprezentował uczestnikom spotkań jak wykorzystuje sztuczną inteligencję m.in. do ubierania się w konkretne koszulki lub rozpoznawania banknotów.

Spotkania mogłyby trwać wiele godzin, a ciekawostki płynące z ust Sebastiana Grzywacza zdawać się by mogły, nie mieć końca.
Zakończyliśmy je z bardzo miłymi wrażeniami i sympatycznym odbiorem, choć z nutką poszanowanego niespełnienia. Włochacz Władimir pozostał nie pogłaskany. Musieliśmy zadowolić się podziwianiem pięknego labradora, który wylegiwał się wśród książek, wykorzystując czas na odpoczynek. Kiedy jego pan mówił Władimir nie pracował.

Tekst: D.B.
Foto: D.B., M.K.