Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Ursynoteka zaprasza w podróż przez mikrokosmos!

Z okazji ogłoszonego przez ONZ Roku Szkła w Czytelni Naukowej XIV przy ul. Lachmana 5 prezentujemy wystawę ukazującą historię mikroskopii i jej rozwój na przestrzeni ostatnich 350 lat.

Punktem wyjścia był dla nas pierwszy popularnonaukowy bestseller w historii, czyli wydana w 1665 roku „Micrographia” Roberta Hooke`a. Nazywany „angielskim Leonardem Da Vinci” uczony ulepszył konstrukcję mikroskopu i użył go do obserwacji, które szczegółowo opisał. Jako pierwszy umieścił też w swojej książce wizerunki widzianych pod mikroskopem stworzeń, m.in. mrówki, wszy i pchły. A że artystą był znakomitym, zdarzało się, że na widok tej ostatniej, ukazanej na dużej rycinie, widzowie mdleli.

Książka zyskała ogromną popularność. Chwalił ją sławny pamiętnikarz z epoki, Samuel Pepys („to najbardziej zmyślna książka, jaką czytałem”), a dziennikarz „Guardiana” pisał całkiem niedawno, że to właśnie Hooke „wynalazł brytyjską sztukę”.

Prace z „Micrographii” zestawiliśmy z dokonaniami współczesnych naukowców korzystających z mikroskopów. Dzięki temu można zobaczyć postęp, jaki dokonał się w tej dziedzinie i dostrzec to, czego Hooke dostrzec nie był w stanie, np… zęby ślimaka (ile ich ma, dowiedzą się Państwo na wystawie) czy budowę płatka śniegu.

Na wystawie można będzie również zajrzeć do mikroskopu i otrzymać pamiątkowe naklejki. Zapraszamy!

Wystawę można oglądać w godzinach pracy Czytelni od maja do listopada. Wstęp wolny.