Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Wczesne lata życia dziecka to doskonały czas, aby rozbudzać zainteresowania czytelnicze i promować czytelnictwo wśród dzieci. Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom bibliotekę odwiedziły dzieci z grupy Zajączków z Przedszkola im. Misia Uszatka w Wiązownie. Tematem spotkania było zapoznanie przedszkolaków z biblioteką. Dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki. Zobaczyły jak wygląda karta czytelnika, poznały  zasady wypożyczania książek oraz zapoznały się z projektem “Mała książka wielki człowiek”.

Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem przeglądały książeczki, oczywiście największe emocje wzbudzał różnorodny i kolorowy księgozbiór dla dzieci. Nie zabrakło głośnego czytania, z ciekawością wysłuchały kilku opowiadań z książki pt. “Niesforny alfabet” Grzegorza Kasdepki. Dzieci wykonały prace plastyczne ozdabiając poznane literki ABC.

Celem kampanii Mała Książka – Wielki Człowiek  jest zachęcenie rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, w której znajdują się książka „Pierwsze czytanki dla…” z ilustracjami Józefa Wilkonia oraz broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z nim biblioteki. Dzięki broszurze rodzice dowiedzą się, dlaczego literatura pełni tak ważną rolę w zrównoważonym, zdrowym rozwoju dziecka, znajdą też wiele czytelniczych porad i inspiracji. Dziecko otrzyma Kartę Małego Czytelnika do zbierania naklejek za wypożyczone książki.

Żegnając się, dzieci zapewniały, że przyjdą ponownie, tym razem z rodzicami, by zapisać się do biblioteki, skorzystać z projektu i wypożyczyć książki.

Tekst M.B.

Zdjęcia M.B., M.K.