Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

o Ignacym Łukasiewiczu i jego wynalazkach na warsztatach w Duchnowie

W ramach obchodów 200.rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza, wynalazcy lampy naftowej, założyciela pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, Patrona Roku 2022,  w bibliotece w Duchnowie odbyły się warsztaty edukacyjno-animacyjne  pod hasłem “Być ja Ignacy”. Zajęcia poprowadził Pan Szymon Krupa, pasjonat i mistrz bezpiecznych eksperymentów z gazem, ogniem, wodą i naftą dla dzieci.

Na warsztaty przybyli nasi najmłodsi czytelnicy i dzieci z Ukrainy ze swoimi opiekunami, będące pod opieką naszej gminy. Spotkanie było tłumaczone na język ukraiński przez Panią Ludmyła Zańko, aby nasi ukraińscy goście rozumieli przekazywaną wiedzę i wspólnie brali udział w doświadczeniach. Jeśli ktokolwiek pomyślał, że mógłby się tutaj nudzić, to naprawdę się mylił. Każda chwila spotkania przynosiła nowe emocje, zachwyty, uśmiechy i dreszczyk u uczestników.

Na początku wszyscy obejrzeliśmy film edukacyjny zapoznający z osobą Ignacego Łukasiewicza,wprowadzający w temat powstawania i wytwarzania nafty. Następnie dzieci oglądały na żywo stare lampy naftowe i poznawały instrukcję jej obsługi. Obserwowały jak spala się nafta a jak benzyna. Ochotnicy eksperymentowali z maszyną Van de Graffa. Eksperyment “z duszkiem” tłumaczył dzieciom gęstości gazów. Największe zainteresowanie wzbudziło jednak doświadczenie w wytwarzaniu dwutlenku węgla z sody i octu, podczas którego wytworzyła się piana. Dzieci z entuzjazmem reagowały na palenie się piany ogniem na dłoni.  Usłyszały również o gazie ziemnym, który spotkał w swoim życiu Ignacy Łukasiewicz i jego zastosowaniu.  Otrzymały dużą dawkę emocji, które udzieliły się wszystkim przy doświadczeniu z gazem Propan-butan. Wszyscy mieli możliwość trzymania w dłoniach zamarznięty gaz o temperaturze – 70stopni. W eksperymencie z balonem dzieci odgadywały jakiego koloru jest powietrze.

 

Warsztatom towarzyszyła jak zawsze książka Romka Pawlaka pt. “Być jak Ignacy” opowiadająca o przygodach Tomka i Majki, którzy swoje niebezpieczne przygody przeżywają na wsi u boku Ignacego Łukasiewicza. Polecamy ją wszystkim tym, którzy chcą  osobiście poznać polskiego wynalazcę, zajrzeć w głąb XIX wieku i do szybu skąd wkrótce wypłynie ropa naftowa, a potem spaść na lufę wielkiej armaty i zmierzyć się z dwoma tajemniczymi wysłannikami Rockefellera.

Książa bardzo ciekawa, pięknie ilustrowana dostępna w naszych bibliotekach.  Zapraszamy.

Tekst: D.B.

Foto: D.B., M.K.