Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Biblioteka dla Ukrainy

Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna z filiami w Gliniance i w Duchnowie włącza się całym sercem w pomoc emigrantom z Ukrainy i wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują. Nasze przestrzenie biblioteczne są otwarte dla wszystkich. Oferujemy naszą dyspozycyjność przy obsłudze komputerów. Zapraszamy obywateli Ukrainy do bezpłatnego korzystania z naszych usług i z dostępnego w placówkach internetu.

Chcemy, aby nasze biblioteki stały się także “ciepłym otuleniem” dla dzieci. Przygotowałyśmy dla nich kącik z kartami pracy, kredkami,  kolorowankami i innymi materiałami plastycznymi, aby mogły odpoczywać wśród książek w przyjaznej atmosferze. Dysponujemy również dość liczną misiową rodziną, którą chętnie udostępnimy najmłodszym dzieciom do przytulania i zabawy. Zapraszamy serdecznie mamy z dziećmi do integrowania się ze środowiskiem bibliotecznym, do brania udziału w naszych wydarzeniach i do wzajemnego poznawania się w bibliotece. Proponujemy nasze placówki na miejsce spotkań, wyciszenia i ustabilizowanie emocji.

Dorosłych obywateli Ukrainy chcemy zaprosić na Wieczór poetycko-muzyczny, który odbędzie się 21 marca o godz.17.00 w bibliotece w Wiązownie oraz spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się w filii biblioteki w Gliniance 16 maja, aby wspólnie porozmawiać o literaturze ukraińskiej. Mamy nadzieję, że będziecie czuli się u nas dobrze.

W naszych bibliotekach zostały już udostępnione plakaty z “E-bookami dla każdego w języku ukraińskim z QR-kodami ” oraz z Audiobookami dla każdego w języku ukraińskim z QR-kodami”. Dzięki udostępnionym kodom QR zainteresowani będą mogli sprawnie przejść do darmowej aplikacji Abuk, Kanału You Tube,  Storytel , Svikazok i bezpłatnie czytać online. Oferta kodów QR zawiera obszerną propozycję literatury dla dzieci i dorosłych.

 

Podręczniki przedmiotowe w języku ukraińskim – z tej strony ( https://pick.net.ua/ru/languages/ukraine/ ) można pobrać podręczniki obowiązujące w szkołach ukraińskich np. do matematyki, języka polskiego: https://pick.net.ua/ru/component/jdownloads/summary/9-8klass/1374-pick-polska-mova-8-
bilenka-pdf

Zapraszamy młodzież do wzięcia udziału w akcji  “Druha we mnie masz” . To  program stworzony przez polską młodzież w celu niesienia pomocy naszym ukraińskim rówieśnikom (licealistom oraz studentom). Jego działania skupiają się na dwóch obszarach: zwykłego przyjacielskiego wsparcia (w formie rozmowy, spaceru, wspólnej kawy) oraz pomocy w szkole czy uczelni (zapoznanie z systemem edukacji, wsparcie przy rekrutacji, pomoc z zaaklimatyzowaniem się w nowym miejscu): https://www.druhawemniemasz.com/