Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

“Przegwizdane” Aurelie Valognes tematem Dyskusyjnego Klubu Książki

14 marca 2022 r. w bibliotece w Gliniance kolejny raz spotkali się miłośnicy książek należący do Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem rozmowy była pierwsza powieść francuskiej autorki Aurelie Valognes pt. “Przegwizdane”.

Książka opowiada o Ferdinandzie Brunie, który nie zawsze był zrzędliwym zgorzkniałym starcem. Kiedyś był po prostu zrzędliwym zgorzkniałym młodzieńcem. Dziś ma osiemdziesiąt trzy lata i ani krzty chęci, by się zmienić. Jego jedyny cel? Unikanie hordy wścibskich sąsiadek o morelowych, lawendowych i brzoskwiniowych włosach. Jego największa radość? Wkurzanie sąsiadki, pani Suarez, która dyryguje całą kamienicą. Tak, to dopiero przyjemność! A tych nie ma w życiu Ferdinanda wiele. Starszy Pan całe dnie najchętniej spędzałby ze swoją psią towarzyszką Daisy, więc kiedy suczka bierze nogi za pas, mężczyzna ostatecznie traci chęć do życia…. Zwłaszcza gdy dowiaduje się o przeprowadzce do domu starców, którą zaplanowała dla niego córka. Wydaje się, że gorzej być nie może ….. Aż do dnia, w którym wyrośnięta dziewczynka i dziewięćdziesięciodwuletnia staruszka, pasjonatka informatyki, włamują się do jego domu i do jego serca.

Panie podjęły w nieco mniejszym gronie, ale jak zawsze z pasją, dyskusję i wspólną wymianę opinii na temat bohaterów książki. Skupiły swoją uwagę w większości na głównym bohaterze panu Ferdinandzie. Po wnikliwej ocenie jego osobowości, podsumowały, że książka idealnie nadawałaby się na ekranizację. Pojawiło się mnóstwo kandydatów proponowanych do tej roli m.in. Robert De Niro, Louis de Funes, Sean Connery i inni. Klubowiczki poruszały dużo wątków pobocznych i wątki psychologiczne, zastanawiały się co jest dwulicowością i co przez nią rozumieć, odnosząc się cały czas do wydarzeń z książki. Nie zabrakło przykładów z życia i przytaczanych własnych doświadczeń w relacjach społecznych. Jak to między kobietami bywa obfitość wypowiedzi była niewyczerpana, ale przed nami jeszcze wiele spotkań DKK i okazji do rozmów.
Czy polecamy ?  Ależ tak. Książka lekka tematycznie, do przeczytania przez dwa wieczory, spodoba się każdemu.

Na zakończenie spotkania członkinie klubu otrzymały następną książkę do przeczytania pt. “Stramer” Mikołąja Łozińskiego oraz zaproszenie na wieczór poetycko-muzyczny, który odbędzie się w bibliotece w Duchnowie 21 marca o gdz. 17.00.

Tekst i Foto: D.B.