Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Podróże po świecie z książką

Ferie to czas na podróże po świecie również z książką. Uczestników Ferii Blisko Domu zaprosiliśmy na spotkanie z Anną Jaklewicz – autorką książek o swoich podróżach – “Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta” oraz “Indonezja. Po drugiej stronie raju”. Autorka jest z zamiłowania podróżniczką, z wykształcenia archeologiem. Już od najmłodszych lat marzyła, żeby zostać drugą Elżbietą Dzikowską, albo… Indianą Jonesem.

I poniekąd jej się to udało. Najpierw, podczas misji archeologicznych w Sudanie, poszukiwała śladów zaginionych cywilizacji. Potem odkrywała przed turystami tajemnice starożytnego Egiptu. Po Afryce przyszedł czas na Azję. W Chinach, gdzie przez niemal dwa lata pracowała jako przewodnik, wędrowała po Wielkim Murze, w rezerwacie Wolong opiekowała się pandami i przemierzała konno pogranicze Tybetu. Miłość do Azji zaowocowała kolejnymi wyprawami, tym razem do Wietnamu, Laosu, Kambodży i Indii. Indonezja to kolejny kraj, który odwiedziła autorka. Wędrując po małych indonezyjskich wioskach poznawała kulturę i zwyczaje m. in. wodnych cygan.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Cypriana Kamila Norwida z Zakrętu oraz ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance, którzy są uczestnikami Ferii Blisko Domu podróżowały do Indonezji, kraju różnorodności. To ponad siedemnaście tysięcy wysp, trzysta grup etnicznych i siedemset języków. Podczas zajęć dzieci ruszyły w głąb dżungli, na spotkanie z orangutanami. W Parku Narodowym Komodo poznały prawdziwe smoki czyli warany największe na świecie jaszczurki. Nurkując w oceanie przyjrzały się natomiast mantom, gigantycznym płaszczkom zwanymi diabłami morskimi. Odwiedziły też Toradżów, mieszkańców jednej z indonezyjskich wysp. Obejrzały ich domy, ludowe stroje i udały się na lokalny targ. Na koniec zajęć dzieci wykonały elementy tradycyjnych ubrań mieszkańców Celebesu.

Grupa dzieci, która uczestniczy w Feriach Blisko Domu w Szkole Podstawowej im. 1 Pułku Szwoleżerów w Malcanowie podróżowała do Chin. Dowiedzieli się czy Wielki Mur Chiński widać z kosmosu? Ilu żołnierzy liczy Terakotowa Armia? Czy do Zakazanego Miasta nie ma wstępu? Podczas wspólnej podróży odwiedzili najsłynniejsze chińskie zabytki oraz
poznali historię jedwabiu, papieru i fajerwerków. Nauczyli się kaligrafować chińskie znaki, przekonali się czy posługiwanie się pałeczkami jest trudne i co lubią jeść pandy. Na koniec sprawdzili swój chiński znak zodiaku i samodzielnie wykonali i udekorowali chińskie lampiony.

Uczestnicy warsztatów ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie przenieśli się, jedna grupa do Indonezji, a druga do starożytnego Egiptu. Dowiedzieli się kto wybudował piramidy. Czy mumie straszą jak w bajkach? Czy hieroglify to pismo obrazkowe? Podczas warsztatów poznali historię odkrycia słynnego grobowca Tutanchamona i odszyfrowania hieroglifów. Dowiedzieli się jak budowano piramidy, ile trwał proces mumifikacji i jak wytwarzano papirusy. Dzieci bawiły się w skrybów i nauczyły podstawowych znaków starożytnego egipskiego pisma. Na koniec skleiły model sarkofagu.

Tekst: Marzena Bobrowska

Foto: M.K., M.B., M.Z.