Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Spotkanie z historią

Spotkanie z historią dla Seniorów z Dziennego Domu Senior + z Woli Karczewskiej odbyło się  dzięki współpracy z Magdaleną Kozerską wiceprezesem Fundacji Polska-Europa-Polonia, której celem jest zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego oraz promocja polskiej kultury i sztuki w kraju i zagranicą.

Podczas spotkania seniorzy obejrzeli film „11 listopada” w reżyserii Kamila Kulczyckiego i postprodukcji reżysera Eugeniusza Starky-ego. Film opowiadał o losach harcerzy rozstrzelanych przez hitlerowców 11 listopada 1939 w odwecie za rozwieszenie plakatów z treścią “Roty” Marii Konopnickiej. W ponurej okupacyjnej rzeczywistości ten czyn miał być wyrazem nadziei, dodawać Polakom otuchy. Ogółem aresztowano 11 osób, z których dwie uciekły przed egzekucją. Była to pierwsza egzekucja cywilów w Generalnej Gubernii…

Największym walorem filmu „11 listopada”, w reżyserii Kamila Kulczuckiego i Eugeniusza Starky, któremu Jury XV Jubileuszowego Festiwalu „LOSY POLAKÓW 2020″przyznało I Nagrodę w kategorii Filmy fabularne i dokumenty fabularyzowane, jest to, że pokazuje , jak współcześni nastolatkowie uczestnicząc jako aktorzy – amatorzy w fabularnej rekonstrukcji autentycznych wydarzeń jesieni 1939 roku wcielają się w postacie swoich rówieśników czasu okupacji hitlerowskiej. Jest to głęboko wzruszające i skłaniające do przemyśleń, stanowi swoisty walor estetyczny, a jednocześnie wiąże się z propagowaniem patriotyzmu i wiedzy o historii Polski.

Po projekcji odbyła się żywa dyskusja z reżyserem Eugeniuszem Starky,  która wywołała wiele wzruszeń.