Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

“NIEPRZEZYWACZE”

14 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Biblioterapii, w rocznicę zarejestrowania Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, które rozpoczęło działalność w 1997 roku. Święto zostało zainicjowane w 2016 roku. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Czytanie zbliża. Biblioterapia w izolacji społecznej“.

Z tej okazji oraz w ramach gminnych obchodów “Białej Wstążki” 15 listopada w bibliotece w Wiązownie gościliśmy uczniów klasy I ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie. Tematem wydarzenia była agresja rówieśnicza w szkole. Celem spotkania pn. “Przezywacze” było uwrażliwienie dzieci na krzywdę, uświadomienie, że przezwiska ranią oraz kształtowanie empatii wśród rówieśników. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. “Drużyna nieprzezywaczy”. Rozmawialiśmy o tym, jak czuła się bohaterka, którą koledzy nazwali “niełapaczem” i o Misi, której było smutno bo nazwano ją “rozlewaczem farb”. Biorąc przykład z bohaterów, dzieci wyraziły chęć założenia drużyny nieprzezywaczy. Wspólnie stworzyliśmy regulamin takiej drużyny. Padły deklaracje o przestrzeganiu regulaminu i dbaniu o dobrą atmosferę w klasie.

W księgozbiorach bibliotek znajduje się dużo pozycji w przygotowanym “Kąciku rodzica” na tematy związane z przemocą. Jak wykazały badania psychologów, czytając określone historie można dziecku pomóc w wielu trudnych dla niego sytuacjach emocjonalnych.

Tekst: M.B.

 Foto: M.B., M.K.