Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Pierwsze spotkanie DKK za nami!

8 listopada 2021 r. w bibliotece w Gliniance odbyło się pierwsze spotkanie miłośników czytania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Wiązowna Marzena Kopka otworzyła spotkanie witając przybyłych klubowiczów i zachęcając do osobistego przedstawienia się. Następnie czytelnicy zapoznali się z ideą Dyskusyjnego Klubu Książki oraz z jego  programem i możliwościami jakie ze sobą niesie. Dowiedzieli się na co mogą liczyć i co zyskać spotykając się w DKK.

Pierwsza lektura poddana do oceny czytelniczej w naszym DKK pt. “Nie ludzko piękna jesień” Jacka Melchiora okazała się wymagająca w czytaniu. Wszechobecny, a zarazem trudny temat zawarty w treści książki, został podjęty przez klubowiczów z mądrością i delikatnością. Rozmowa przebiegała w kierunku poszukiwania wspólnego wątku w literaturze, oceny pióra autorskiego i szukania odpowiedzi na pytania: Co łączy bohaterów tragikomicznej powieści w sześciu odsłonach ? i co autor miał na myśli serwując czytelnikowi tak trudno ujętą literaturę ? Wzajemne dzielenie się wnioskami odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Radość ze spotkania udzielała się wszystkim zgromadzonym. Klubowicze otrzymali kolejną książkę do przeczytania pt. “Chłopiec jeden na milion” Monici Wood. Muszą poznać książkę w ciągu miesiąca, bo kolejne spotkanie już 6 grudnia.

Ostatnim punktem programu była możliwość obejrzenia wystawy pt. “O tym się nie mówi… życie i twórczość Gabrieli Zapolskiej”. Z okazji wypadającej 100 rocznicy śmierci pisarki i artystki, Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna sprowadziła wystawę dla czytelników z Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu. Wystawa prezentuje mało znane fakty z życia artystki, znanej przede wszystkim z twórczości dramaturgicznej. Na wystawie możemy poznać między innymi Gabrielę Zapolską jako aktorkę, publicystkę, kobietę z jej siłą i słabościami. Wystawę uzupełniają reprodukcje programów sztuk Gabrieli Zapolskiej, zdjęcia oraz afisze sztuk teatralnych, w których Gabriela Zapolska występowała jako aktorka. Wystawa “O czym się nie mówi… Życie i twórczość Gabrieli Zapolskiej” będzie eksponowana w bibliotece w Wiązownie do 19 listopada i w Duchnowie od 22 do 30 listopada.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki zostali zaproszeni do wzięcia udziału w różnych inicjatywach podejmowanych na terenie gminy Wiązowna. Zapoznali się ze zbliżającą się akcją “Biała wstążka” i poznali księgozbiór biblioteczny o tematyce związanej z różnego rodzaju przemocą oraz jej profilaktyką.
Uczestnicy spotkania wzięli udział w trwającej akcji “Przepisujemy hobbita”, a dla upamiętnienia wydarzenia wpisali się do kroniki biblioteki w Gliniance.

Tekst: D.B.
Foto: M.B.