Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

5 listopada obchodzimy wyjątkowo biblioteczne  święto – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Bajkowe postacie obchodzą swoje święto w dniu urodzin najsłynniejszego producenta bajek Walta Disney’a. Dzieci uwielbiają bajki i baśnie, zarówno te do czytania jak i do oglądania. Każde dziecko poprzez kontakt z bajkami uczy się rozpoznawania i wyrażania uczuć oraz radzenia sobie z nimi. Bajkowi bohaterowie pomagają najmłodszym zrozumieć wiele nowych sytuacji czy problemów, które je spotykają w życiu. Wzbogacają doświadczenia i wyobraźnię dziecka, poszerzają świadomość dziecka, uczą radzenia sobie w rożnych sytuacjach, rozładowują napięcia emocjonalne, dostarczają wzorców osobowych.

Świętując ten wyjątkowy dzień zaprosiliśmy dzieci na przedstawienie teatralne pt. “Jaś i drzewo fasolowe”, realizowane na podstawie baśni angielskiej przez aktorów Studia Teatralnego KRAK-ART z Krakowa. Spektakl, był barwną opowieścią, która przybliżyła widzom atmosferę panującą na wsi, ukazał jak ważne w życiu są takie wartości, jak miłość, zdrowie i rodzina.

Dzieci żywo reagowały na proponowane zabawy i chętnie w nich uczestniczyły. Na zakończenie uczestnicy licznie wypożyczyli książki.

Każdy z nas ma we wspomnieniach swoje ulubione bajki. Pamiętamy postaci, a nawet słowa, które wypowiadały. Przywołajmy je w pamięci i podzielmy się z najbliższymi swoimi ulubionymi bohaterami. Może to uczynić wieczór pełen magii i baśniowych historii opowiedzianych na nowo. Dobrej Zabawy!

Tekst: M.B.

Foto: M.B., M.K.