Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Spotkanie z książką i Światowy Dzień Zwierząt

4 października  bibliotekę w Duchnowie odwiedziła klasa  0″A” z  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego  w Brzezinach. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w Bibliotece Publicznej Gminy Wiązowna. Dzieci miały  okazję zapoznać się z księgozbiorem biblioteki, w szczególności z  książkami dla najmłodszych, poznały podstawowe funkcje biblioteki, zasady wypożyczania książek, zobaczyły jak wygląda karta Czytelnika i co trzeba zrobić aby ją posiadać. Dowiedziały się, że nową książkę zanim trafi do Czytelnika należy zarejestrować, opieczętować, nadać jej numer, kod i sygnaturę. Każdy Czytelnik bez  względu na wiek zobowiązany jest do poszanowania  wypożyczonych książek i zwrocie w odpowiednim terminie. Z łatwością odpowiedziały na pytania m.in. Czym się różni biblioteka od księgarni, czy czytelnia od wypożyczalni?.

Kolejnym punktem naszego spotkania było uczczenie Światowego Dnia Zwierząt obchodzonego co roku 4 października, w dzień Świętego Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Święto to zostało ustanowione w 1931 r. na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października. W Polsce po raz pierwszy został zorganizowany w 1993 r. Obchody tego święta mają na celu zwrócenie uwagi na los bezdomnych zwierząt, złe traktowanie, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk.

Dzieci z ożywieniem opowiadały jakie mają zwierzątka i jak się nimi opiekują. Ze wzruszeniem wysłuchały tekstu pt. „Psi list”, który jest prośbą psa do swego właściciela o dobre traktowanie i odpowiedzialność.  Że jest on istotą żyjącą, odczuwa ból i cierpienie jak człowiek. Chce mieć opiekę, być bezpiecznym i szczęśliwym. Zajęciom towarzyszyła wystawa książek o zwierzętach.

Na zakończenie dzieci otrzymały do rozwiązania krzyżówkę o zwierzętach i słodką nagrodę. Wyszły z biblioteki z uśmiechem na twarzy.

Tekst: T.N.