Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską

O bezpieczeństwie dzieci z sędzią Anną Marią Wesołowską. Otwarte spotkanie odbędzie się 27 października 2021 r.

Większość z nas znana jest z paradokumentu emitowanego na antenie telewizji. Jednak jest nie tylko osobowością medialną. Jest przede wszystkim sędzią, współautorką ustawy o świadku koronnym czy jedną z pierwszych w Polsce osób prowadzących program „Pokoju przesłuchań dla dzieci”. O kim mowa? O sędzi Annie Marii Wesołowskiej, na spotkanie z którą zapraszamy 27 października do Szkoły Podstawowej w Wiązownie.

Anna Maria Wesołowska znana jest z paradokumentu ,,Sędzia Anna Maria Wesołowska”. Jest ona nie tylko postacią znaną nam z szklanego ekranu, ale przede wszystkim sędzią, która przez prawie 30 lat orzekała w Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Łodzi.

Jest  absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Współautorką ustawy o świadku koronnym i ekspertem od przestępczości zorganizowanej. Była członkiem składów orzekających w procesach łódzkiej „Ośmiornicy” i Gangu Popeliny. Zainicjowała program uczestniczenia w rozprawach sądowych uczniów w wieku 15–18 lat jako formę edukacji prawnej. Prowadziła w początkowym etapie jeden z pierwszych w Polsce program „Pokoju przesłuchań dla dzieci” – świadków i ofiar przestępstw. Jest członkinią Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, współtwórczynią projektu „Dziennikarz w sądzie”. Jest także członkinią Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu oraz autorką poradnika prawnego “Bezpieczeństwo młodzieży”.

Od kilku lat jest sędzią w stanie spoczynku, ale tylko na papierze. Nadal prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną. Dzieli się swoją wiedzą i przede wszystkim praktycznym doświadczeniem zdobytym podczas wielu lat pracy. – „Zagrożeń mamy coraz więcej. Nasze dzieci muszą poznać, gdzie są granice między dobrem a złem; wygłupem a przestępstwem; żartem a wykroczeniem. Te granice coraz bardziej się zacierają” – zaznacza na swoich spotkaniach z rodzicami, nauczycielami, przedstawicielami różnego rodzaju instytucji sędzia Anna Maria Wesołowska.

Na jej spotkaniach i wykładach sale pękają w szwach. Rozmawia nie tylko z dorosłymi, rozmawia także z dziećmi i młodzieżą. Młodzi ludzie z wypiekami na twarzach słuchają jej opowieści, bo mówi ciekawie i zrozumiałym dla nich językiem oraz opiera się na przykładach z życia wziętych.

Na spotkaniach “Bezpieczna szkoła – różne barwy agresji i przemocy”, które przygotowaliśmy oddzielnie dla: uczniów, pedagogów i wychowawców, a także rodziców poruszone zostaną tematy związane z ochroną dzieci przed potencjalnymi zagrożeniami, konfliktem z prawem, przemocą fizyczną i psychiczną, cyberprzemocą oraz uzależnieniami. Będzie również czas na pytania, które wielu z nas – dorosłych nurtują. Na pewno uzyskamy odpowiedź nawet na te najtrudniejsze.

Zapraszamy na spotkania z sędzią Anną Marią Wesołowską 27 października (środa) do Szkoły Podstawowej w Wiązownie:

  • godz. 14 – pedagogów i psychologów szkolnych / przedszkolnych, grona pedagogiczne naszych gminnych szkół i przeszkoli, opiekunów społecznych,
  • godz. 17.00  wszystkich dorosłych – nie tylko rodziców i opiekunów, ale tych, którym leży na sercu dobro naszych dzieci.