Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Wystawa “Życie, duchowość i twórczość Kardynała Stefana Wyszyńskiego”

Jednym z głównych patronów roku 2021 jest ks. kard. Stefan Wyszyński. Z tej okazji oraz zbliżającego się terminu ogłoszenia go błogosławionym, Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna zainicjowała wystawę o  “Życiu, duchowości i twórczości ks. kard Stefana Wyszyńskiego”, pochodzącą z Instytutu Prymasowskiego z Warszawy Choszczówki. Dopełnieniem wystawy była obecność Pani Iwony Czarcińskiej, osobiście znającej prymasa i będącej autentycznym świadkiem wydarzeń, które miały miejsce wokół jego osoby za życia.

Pierwsza odsłona wystawy wraz ze spotkaniem pani Iwony z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Brzezinach miała miejsce w filii w Duchnowie dnia 6 września. Następnie wystawa została udostępniona do obejrzenia w Bibliotece w Wiązownie młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. 1 Pułku Szwoleżerów J. Piłsudskiego z Malcanowa wraz z bardzo ciekawą prelekcją wygłoszoną przez p. Iwonę. Wystawa zakończyła swoją objazdową trasę w filii w Gliniance, gdzie cieszyła się zainteresowaniem młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance, która uczestniczyła również w spotkaniu z naszym gościem.
Celem wydarzenia było zainspirowanie młodego pokolenia do szukania dobrych autorytetów oraz czerpania z ich mądrości i twórczości.

Uczestnicy spotkań wsłuchując się w opowiadania Iwony Czarcińskiej poznali osobę Prymasa jako kapłana, ale także jako człowieka, kochającego, rozumiejącego młodzież, doceniającego czytanie książek.  Podczas wszystkich spotkań płynnie przewijały się wątki o szacunku Wyszyńskiego do kobiet, o estetyce słowa i ważności wypowiadanych przez nas treści, które jak twierdził, wyrażają naszą miłość do Ojczyzny. Młodzież dowiedziała się o tym, jak bardzo kochał książki i jak wielki wpływ wywarło to na jego sposób mówienia i pisania. Wszystkie teksty przez niego pisane, a wydawane w obecnych czasach nie potrzebują korekty. Nadają się bezpośrednio do druku.

Pani Iwona pozostawiła w sercach młodych przesłanie ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego, który zwykł mówić do młodzieży : “Musicie być jak orły” wzbijać się wysoko, piąć się do góry, spełniać swoje marzenia i poszerzać horyzonty. Wszyscy uczestnicy spotkań otrzymali od niej obrazki i zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie kuratoryjnym dotyczącym osoby patrona roku. Wygrana w konkursie gwarantuje dodatkowe punkty potrzebne przy zmianie szkoły na wyższą.  We wszystkich naszych bibliotekach jest możliwość czerpania materiałów i wypożyczenia książek autorstwa Kardynała Stefana Wyszyńskiego: m.in. ” Z głębi duszy”, “Duch pracy ludzkiej”, “Myśli o wartości pracy”, ” “Zapiski więzienne”.

Tekst : Dorota Bortkiewicz

Foto: D.B., M. K.