Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

„Moralność Pani Dulskiej” w Wiązownie

4 września odbyła się w całej Polsce jubileuszowa 10 edycja Narodowego Czytania. W tym roku lekturą zaproponowaną przez Parę Prezydencką była „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna jak co roku zorganizowała wydarzenie w plenerze w Gminnym Parku Centrum w Wiązownie. Spotkanie wspierał swoją obecnością wójt gminy Wiązowna Janusz Budny. Na zaproszenie odpowiedziało wiele osób, pragnących sprawdzić się w rolach członków rodziny Dulskich m.in. przewodnicząca Rady Powiatu Otwockiego Grażyna Kilbach, radni Gminy Wiązowna Bogumiła Majewska i Jacek Kardas oraz sołtysi.

Wśród nich byli również zawsze chętni do współpracy: seniorzy z Klubu Senior + , Dziennego Domu Senior + z Woli Karczewskiej wraz Wolontariatem Międzypokoleniowym, Gminna Rada Seniorów, Stowarzyszenie „Bądźmy razem” i młodzież z Centrum Wolontariatu w Radiówku działające w ramach Centrum Usług Społecznych. W tym roku wśród czytających znaleźli się także podopieczni Stowarzyszenia „Jesteśmy”, mieszkańcy od niedawna zamieszkujący w naszej gminie oraz nowe osoby, które po raz pierwszy odkrywały publicznie swoje aktorskie talenty.

„Moralność Pani Dulskiej” jest komedią, autorka nazwała ją tragifarsą, w której elementy komiczne, farsowe pomieszane są w niej z tragicznymi. Nie sposób było uszczuplić lekturę i pozbawić ją morału tak jawnie płynącego z czytanych treści. W czytanie trzech aktów dramatu było zaangażowanych ponad 30 osób. Piękne stroje wypożyczone na tę okoliczność dla uczestników oraz artystyczne przeczytanie lektury przeniosło nas na moment do kamienicy Dulskich. Słuchacze pogrążyli się we wspomnieniach lektury z lat szkolnych, poddali się rozmyślaniom nad treścią i morałem tak bardzo aktualnym, spotykanym w dzisiejszej rzeczywistości.

Zapytani o towarzyszące emocje podczas wydarzenia uczestnicy wiązowskiego czytania Państwo Barbara i Stanisław Piętka odpowiedzieli : „Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy tam być i angażować się. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i pamięć o nas. Była to dla nas inna forma relaksu, miły czas odpoczynku. Jesteśmy osobami z niepełnosprawnością ruchową. Na co dzień jeździmy na wózkach. Nie mamy wiele możliwości przebywania poza domem. Chętnie weźmiemy udział w Narodowym Czytaniu za rok”.

Pani Zofia Woźnica, emerytka i stała czytelniczka biblioteki w Wiązownie zapytana o wrażenia po zejściu ze sceny odpowiedziała krótko: „Jestem bardzo zadowolona z otrzymanej roli. Czytałam panią Dulską. Cieszę się, że mogłam dać coś z siebie. Uważam, że takie i podobne spotkania powinny odbywać się częściej”

Dla wszystkich gości wydarzenia był przygotowany słodki poczęstunek.

Serdecznie dziękujemy obecnym za zaangażowanie i wspólne czytanie lektury.

Tekst: D.Bortkiewicz

Foto: I. Trzaska – Urząd Gminy Wiązowna