Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

21 marca – Światowy Dzień Poezji!

W tym dniu obchodzimy święto wszystkich miłośników i twórców poezji. Światowy Dzień Poezji został ustanowiony z inicjatywy UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Uroczyste obchody odbywają się m.in. w Paryżu, gdzie od lat funkcjonuje tradycja festiwali poetyckich. Hucznie świętuje się też Dzień Poezji w Grecji – w Delfach i Atenach, a także w Hiszpanii. Według UNESCO, ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję ….”.

Czy uda nam się wskrzesić nowy impuls do poznawania poezji? Podejmujemy próbę.

Z tej okazji na zbliżający się weekend chcemy zainspirować wszystkich i zaprosić do czytania polskich klasyków: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Joanny Kulmowej, Wandy Chotomskiej, Ewy Szelburg – Zarembiny, Joanny Papuzińskiej, zaś starszym dzieciom i nastolatkom proponujemy wiersze Wisławy Szymborskiej. Dorośli mogą  przeglądnąć się jak w lustrze w twórczości Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, tegorocznych Patronów Roku, które przejawiają niezwykłe bogactwo myśli.
Jest to doskonały czas na przywołanie pamięci i poznanie twórczości również naszych lokalnych twórców poezji takich jak: Irena Sarnecka-Derkacz, Katarzyna Kępińska, Barbara Gąska, Andrzej Malesa. W dorobku naszych poetów znajduje się szeroka różnorodność tematyczna. Każdy z wierszy jest unikalny oraz odzwierciedla uniwersalne doświadczenie i kreatywność pisarza. Jesteśmy dumni, że ich książki, tomiki i antologie dopełniają niezwykłe kolekcje poezji w naszych bibliotekach.

Poezja jest dla każdego – łączy ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu czy poglądach. Bardzo chcielibyśmy, by tak właśnie się stało tego dnia. Ufamy, że narodzą się nowi miłośnicy poezji, a grono czytających tę wyjątkową twórczość powiększy się.
Życzymy wszystkim czytelnikom odwagi i otwartości do wyjścia poza schemat, przełamania barier, zatrzymania się na chwilę, poznania myśli i emocji innych ludzi. Dobrej lektury!

W obecnym czasie nowych obostrzeń wypożyczenia są możliwe wyłącznie po uzgodnieniu telefonicznym lub mailowym. Książki zamówione mailem lub przez telefon udostępniamy na zewnątrz zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami.
Dziękujemy za wyrozumiałość i współpracę.

Tekst: D.B.