Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto, które jest obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była organizatorem w 1979 roku.

Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe życie.

To święto ma skierować naszą uwagę na zawartość biblioteczek naszych pociech oraz promować czytelnictwo wśród najmłodszych.

Dowiedziono, że czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu i buduje trwałe skojarzenie czytania z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa i więzi. Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku uczy je myślenia, buduje i umacnia więź pomiędzy nim a jego rodzicem, rozwija język, pamięć, wyobraźnię. Zapewnia też dziecku emocjonalny rozwój, pomaga w wychowaniu, ułatwia naukę w szkole, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. Jest najlepszą inwestycją w dobrą przyszłość dziecka. Wspólne głośne czytanie z nastolatkiem pomaga mu pokonać wiele problemów wieku dorastania i zrozumieć wiele spraw.

W tym roku chcemy zaproponować czytelnikom rozwiązanie krzyżówki, która przybliży nam baśnie Hansa Christiana Andersena. Krzyżówkę przygotowała jedna z naszych koleżanek bibliotekarek. Wystarczy wejść w link, wydrukować krzyżówkę a następnie wypełnić i odczytać hasło. Chętnych zachęcamy do wysyłania rozwiązania hasła na adres kontakt@bibliotekawiazowna.pl

Krzyżówka – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Zachęcamy do sięgania po książki Hansa Christiana Andersena.