Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

“Podaruj wiersz” – akcja społeczna Fundacji im. Zbigniewa Herberta

Przepisz i podaruj wiersz. Akcja trwa do 30 listopada 2019

Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił (niektóre z tych listów znalazły się następnie w książkach poety i należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających jego utworów). Ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu wiersza – jest inspiracją dla akcji Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji, która polega na wybraniu wiersza dla konkretnej osoby, przepisaniu go odręcznie na specjalnie przygotowanej przygotowanej karcie papeterii i następnie podarowaniu tego przepisanego wiersza wybranej osobie.

dlaczego?

Przepisanie i podarowanie wiersza może być gestem przyjaźni lub wdzięczności, może dać duchowe wsparcie, nieść pociechę, podtrzymywać nadzieję. Jest to też intymny akt podarowania innym swojego czasu, swojej wrażliwości i obecności, której formą jest odręczne przepisanie wiersza, ofiarowanie go.

komu?

Wiersz może być darem dla kogoś bliskiego, dla kogoś, kto jest w zasięgu ręki, ale osób, którym podaruje się wiersz, warto poszukać też tam, gdzie słowo poezji, słowo niosące sens i nadzieję, dające oparcie może być szczególnie potrzebne – w domach pomocy społecznej, domach seniora, domach dziecka, świetlicach środowiskowych, noclegowniach dla bezdomnych etc.
Niech to będzie prosty, ludzki gest – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni.

Wydrukowane karty papeterii są dostępne bezpłatnie w Bibliotece w Wiązownie oraz w filiach w Gliniance i Duchnowie.

Kartę papeterii można też pobrać z sieci i samodzielnie wydrukować (karta jest dwustronna i ma format a5).

Fundacja przygotowała również smartfonową aplikację „Podaruj wiersz” (do pobrania w Google Play). Za jej pośrednictwem można odnaleźć biblioteki, w których dostępne są karty papeterii. Aplikacja zawiera też cyfrową wersję karty, którą można pobrać, przesłać lub wydrukować. Daje również dostęp do zestawienia instytucji opieki i pomocy społecznej, których podopieczni otrzymali już przepisane specjalnie dla nich wiersze.

Partnerem akcji jest Biblioteka Narodowa w Warszawie, a patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Radio.

Więcej szczegółów pod linkiem:http://www.fundacjaherberta.com/aktualnosci/item/566-przepisz-podaruj-29-maja-1-pa%C5%BAdziernika-2019