Niesamowite eksperymenty w bibliotece

Wczorajszy wieczór w filii biblioteki w Duchnowie był pełen wrażeń dzięki panu Szymonowi z Małych Odkrywców. Pokazał on, że próżnia to ciekawe zjawisko. Było   interesująco, zaskakująco, a także słodko.Dzięki eksperymentom dowiedzieliśmy się, że różne rzeczy w próżni zachowują się zupełnie inaczej niż w życiu codziennym. Każdy z nas zna dźwięk budzika. Okazuje się, że w próżni go nie słychać.  Zimna woda w szklance w próżni zaczyna się gotować. Dowiedzieliśmy się też, że woda nad morzem gotuje się w temperaturze 100°C, natomiast do zagotowania się wody w górach potrzeba tylko 70°C. Słodki eksperyment z piankami do jedzenia najbardziej spodobał się wszystkim widzom. Zwykła pianka w próżni robiła się duża, a potem malała i była mniej słodsza niż normalnie. Dzieci były zafascynowane eksperymentami, zwłaszcza tym z pianką, gdyż mogli spróbować próżniowych pianek.

Tekst i foto: R. Sz.