Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

W Bibliotece leczymy duszę i ciało!

Książki mają cudowną moc. Działają uspokajająco, łagodzą napięcia, odrywają myśli od rzeczywistości, pozwalają się zrelaksować i odpocząć, usprawniają pamięć, wzmacniają empatię. O terapeutycznej wartości czytania przekonywano już w starożytności stwierdzeniem, że książki to „Lekarstwo dla duszy”.  W bibliotece podejmujemy szereg działań, aby przekonać o tym jak najszerszą grupę użytkowników.

13 września bibliotekę w Wiązownie odwiedziły dzieci klas “0” ze szkoły podstawowej w Wiązownie. Spotkanie tematyczne połączyło dwa święta: 125 rocznicę urodzin słynnego poety Juliana Tuwima oraz przypadającego na 14 września Światowego Dnia Pierwszej Pomocy.

Spotkanie rozpoczęliśmy od zapoznania dzieci z twórczością Juliana Tuwima, zachęcając oczywiście do samodzielnych działań w poznawaniu bogatej twórczości tego wspaniałego autora.

Nawiązując do stwierdzenia,  że “książki są lekarstwem dla duszy” zachęcaliśmy dzieci do udziału w projekcie Instytutu Książki pn. “Mała Książka Wielki Człowiek”, aby z rodzicami odwiedzili bibliotekę i odebrali wyprawki czytelnicze przygotowane w ramach projektu.

W drugiej części naszego spotkania Pani Ilona Bereda – ratownik medyczny, zaprzyjaźniona już z naszą biblioteką, społecznie poprowadziła szkolenie z udzielania pierwszej pomocy.

Bo przecież tak samo ważne jak zdrowa dusza jest zdrowe ciało.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy ma na celu promocję zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy wśród społeczeństwa. Mamy nadzieję, że dzięki krótkiemu szkoleniu dzieci będą wiedzieć jak zachować się w sytuacji zagrożenia.  Często, jak np. w przypadku zadławienia, liczy się każda sekunda i profesjonalna pomoc medyczna może nie zdążyć na czas.

Na zakończenie spotkania na dzieci czekała niespodzianka, było to spotkanie z Panem Przemysławem Beredą – policjantem oraz jego podopiecznym, czyli jedynym w naszym powiecie psem tropiącym.

Tekst: M.K.

Foto: M.B., M.K.