Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów!

28 sierpnia przypada Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów, który został ustanowiony w 2010 r. Tego dnia przypada rocznica urodzin słynnego, amerykańskiego rysownika historii obrazkowych Jacka Kirby’ego (1917-1994) twórcy znanych na całym świecie postaci z uniwersum XMen, Hulka czy Fantastycznej Czwórki. Pomysłodawcami święta byli dziennikarze i blogerzy- Brian Heater i Sarah Morean.

Dzień ten to świetna okazja, żeby spotkać się, poczytać i porozmawiać o komiksach. Dzieci wypoczywające w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiązownie w ramach akcji “Wakacje blisko domu” wspólnie przeczytały i wysłuchały komiksów zebranych w publikacji  pt. “Na wojennej ścieżce” wydanej na zlecenie Powiatu Otwockiego. Jeden z komiksów opowiada historię zrzutu o kryptonimie “Pierzyna”. Miał on miejsce w Malcanowie. Zaplanowana akcja konspiracyjna miała dostarczyć materiały wojskowe, których brakowało w oddziałach. Bohaterami komiksu są żołnierze Oddziału Armii Krajowej Wiązowna, którzy odbierali zrzut oraz ekipa alianckiego samolotu Cichociemnych – Weller 5.

Dzieci zainspirowane komiksami same stworzyły dwa komiksy. Jeden opowiadał o wakacjach w Wiązownie,  drugi przedstawiał pracę w bibliotece. Młodzi uczestnicy rozwiązali rebusy i krzyżówki.

Spotkanie miało na celu rozbudzić wśród dzieci potrzebę czytania i zaprezentowania literatury dziecięcej.

Tekst M. B.

Foto M. B., M. K.