Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Odkrywamy tajemnice pszczół

Jaki związek mają pszczoły z naszym śniadaniem, ile może unieść pszczoła,  jakie usługi wykonuje owadzie przedsiębiorstwo – te i inne zagadki pomoże rozwikłać tylko pszczelarz, który się nimi na co dzień opiekuje . W środę 24 lipca  zaprosiliśmy ponownie do biblioteki w Gliniance Panią Magdalenę Kozerską z Fundacji “Kochajmy Pszczoły”, która przyjechała ze swoją pszczelą rodziną.

W zamian za troskliwą opiekę, one uchylają jej rąbka tajemnicy ze swojego tajemniczego świata.   Do wspólnego poznawania pszczelich obyczajów oraz  przeżycia niezwykłej przygody i zdobycia wiedzy  zaprosiliśmy dzieci uczestniczące w akcji “Wakacje blisko domu” ze Szkoły Podstawowej w Malcanowie.  Dowiedziały się m.in o tym, że karmicielki, sprzątaczki, strażniczki i zbieraczki, to tylko niektóre pszczele zawody, dzięki którym w ulu panuje ład i porządek, a każda pszczoła i truteń znają swoje miejsce. Wielką uwagę dzieci przykuł odkurzacz, zwany odymiaczem , który pomaga pszczelarzowi spokojnie pracować przy wyjmowaniu miodu z ula. Nie obyło się też  bez przymierzenia stroju pszczelarza i wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

W drugiej części warsztatów uczestnicy aktywizowali się wykonując własnoręcznie zapachową świeczkę z naturalnego pszczelego wosku. Najsmaczniejszą chwilą tego czasu była niewątpliwie degustacja miodów od jasnego po ciemny – palce lizać :). Kolorowe rekwizyty, obrazy i  ciekawostki opowiedziane przez naszego gościa wywołały żywe emocje, a także uśmiechy na twarzach dzieci. To jednak nie koniec historii; spotkanie wydawało się nie mieć końca. Dzieci zainspirowane zajęciami do poznawania owadów samodzielnie sięgnęły po jedną z książek o pszczołach z naszej placówki, by poznać je jeszcze bliżej.

To były niezapomniane chwile.  Zapraszamy i zachęcamy wszystkich do poznawania naszej przyrodniczej literatury.

Poprzez takie warsztaty uczymy najmłodszych wrażliwości i poszanowania dla tych pożytecznych owadów, od których zależy jakość naszego istnienia.

Tekst i foto: D.B.