Eksperymentalne popołudnie w bibliotece :-)

Eksperymenty dla dzieci to zawsze świetny pomysł na wspólną zabawę.

W dniu dzisiejszym  w bibliotece w Wiązownie bawiliśmy się w eksperymenty z dwutlenkiem węgla.

Dwutlenek węgla (CO2) jest nie tylko jednym z najważniejszych gazów cieplarnianych, lecz także znajduje się wszędzie wokół nas: w powietrzu, którym oddychamy,  w napojach gazowanych, w ciastach, które wyrastają dzięki dwutlenkowi węgla uwalnianemu przez proszek do pieczenia oraz przy spalaniu takich związków organicznych jak parafina, papier, drewno i ropa naftowa. Używany jest w postaci płynnej w gaśnicach oraz jako środek zamrażający w przemyśle spożywczym.

Uczestnicy dowiedzieli się jaką tajemnice kryje w sobie suchy lód i dlaczego nie zostawia na naszych dłoniach ani odrobiny wody.

Pokaz tradycyjnie wzbudził wiele pozytywnych emocji, uśmiechów ale też odrobinę strachu.

Wizyta w bibliotece była oczywiście świetną okazją do wypożyczenia książek. Licznie przybyli uczestnicy skorzystali z tej możliwości i wypożyczyli zapasy lektur na prawie już wakacyjne wieczory.

Tekst i foto: M.K.