Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Mirabelka – Cezary Harasimowicz

Drzewa wpisane są na stałe w krajobraz naszego świata. Niektóre z nich liczą po kilkaset lat. Wiele widziały. Jednak w Warszawie istnieje wyjątkowe drzewo – Mirabelka, które myśli, czuje, może rozmawiać z dziećmi.

Mirabelka uwielbia obdarowywać mieszkańców swoimi owocami, obserwuje jak toczy się ich życie. Mirabelka doświadcza miłości, przyjaźni, ale i okrucieństwa w związku z wybuchem wojny. Jest świadkiem utworzenia getta, powstania w getcie i losów Mordehaja Anielewicza. Śledzi losy małego Noamka, który zostanie uratowany przez Irenę Sendlerową. Pragnie zrozumieć czym właściwie jest wojna i czemu ma służyć?

Na tle tych wszystkich wydarzeń, poznajemy losy kilku pokoleń mieszkańców warszawskich Nalewek. Z perspektywy mirabelki dowiadujemy się, kim są i jak potoczyły się losy  bohaterów.

Mirabelka to przepiękna opowieść, z którą powinien zapoznać się każdy, nawet dorosły Czytelnik. Jest to książka o miłości, o nadziei i o wierze w lepszą przyszłość.

Tytułowa Mirabelka naprawdę rosła w Warszawie, na podwórku przylegającym do Nalewek. Przetrwała wojnę, getto, zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów, ale nie przetrwała naszych czasów. Nie przetrwała apartamentowca, który powstał w jej miejscu.

Jest jednak nadzieja dla Mirabelki – jej pestki zabrał kiedyś do Stanów Zjednoczonych pewien mężczyzna, który chciał mieć tam kawałek Muranowa. Zasadził mirabelkę pod Waszyngtonem, a teraz szczepki drzewa przywiezionego z Ameryki zostały zasadzone w Warszawie przy ulicy Andersa 13.

Na kolejnych warsztatach gościliśmy uczniów klasy IV ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance. Była to świetna okazja do zapoznania się z historią Mirabelki, ale też z pracą biblioteki i księgozbiorem dla młodzieży. Słodka przekąska z nutą mirabelkową

Wydarzenie odbyło się w ramach akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”.

Tekst: M. Bobrowska

Foto: M.B., M.D.