Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Historia pisma

Ciekawą  lekcję   na temat  historii pisma  w bibliotece w Wiązownie przeprowadziła  Magdalena  Koczorowska-Szlassa. Uczestniczyły w niej   dwie  klasy  piąte szkoły podstawowej  z Wiązowny.

Uczniowie  poznali  różne  pisma od czasów  prehistorycznych do dziś,  a wszystkie  jego  rodzaje  pochodzą  od pisma obrazkowego.

Najstarszym  było pismo klinowe, które powstało w starożytnym Sumerze w krainie zwanej Mezopotamią.  Najbardziej znany zabytek zapisany tym pismem to  Kodeks Hammurabiego.

Pismo obrazkowe powstało  również w starożytnym Egipcie, a były to hieroglify egipskie. Zostały odczytane przez J.F. Champolliona  dzięki zabytkowi   jakim  był Kamień z Rosetty.

Najstarszy system alfabetyczny stworzyli  Fenicjanie. Przez Greków przybył do Europy, przyjęty przez Rzymian obowiązuje do dnia dzisiejszego.

Piątoklasiści  aktywnie uczestniczyli w lekcji, mieli możliwość  rysowania patyczkiem na glinie, którą  Pani Magda przygotowała, a   przekazywane informacje   poparte były  ciekawymi slajdami.

Wszystkim bardzo dziękujemy.