Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

“Rozmowy z Mirabelką…”

W środę, 7 listopada, w Bibliotece w Duchnowie odbyły się warsztaty zatytułowane „Rozmowy z Mirabelką czyli zależy, gdzie ucho przyłożyć“ na podstawie książki pt. „Mirabelka“ Cezarego Harasimowicza.

Warsztaty zaczęliśmy od przeczytania początkowego fragmentu utworu i zapoznania się z główną bohaterką, a zarazem narratorką powieści, czyli Mirabelką. Następnie uczestnicy szukali ukrytych w bibliotece kopert z kolejnymi postaciami pojawiającymi się na kartach książki i umieszczali je na mapach: przed i powojennej Warszawy. Były rozmowy na ważne tematy: kim są Żydzi, co to jest wojna, jak wyglądało życie w getcie… Poznaliśmy Mordechaja Anielewicza – przywódcę powstania w getcie, zatrzymaliśmy się dłużej przy Irenie Sendlerowej.

Uczestnicy dowiedzieli się, jakie były losy prawdziwej mirabelki, która po wielu latach powróciła na Muranów aż ze Stanów Zjednoczonych.

Zrobiliśmy nasze mirabelkowe drzewo miłości – każdy przyklejał mirabelki z osobami i postaciami, które lubi bądź kocha.

Na koniec był poczęstunek: jedliśmy pyszne ciasteczka z mirabelkowym oczkiem popijając kompotem – oczywiście również mirabelkowym! Dodatkowo każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom.

Niniejszym wydarzeniem promującym czytelnictwo nasza biblioteka włączyła się w obchody stulecia odzyskania niepodległości.

Spotkanie było świetną okazją do wypożyczenia książek.

Wydarzenie odbyło się w ramach akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” organizowanej przez Barbarę Marię Morawiec, redaktor naczelną serwisu Lustro Biblioteki.