Dziwna fizyka – warsztaty naukowe

28 maja w bibliotece w Wiązownie odbyły się kolejne warsztaty naukowe Funiversity pt „Dziwna fizyka”. Celem takich zajęć jest  poznanie  najciekawszych zagadnień  nauk ścisłych  jednocześnie świetnie się bawiąc. Tym razem  dzieci  mogły  przyjrzeć się z bliska zjawisku jakim jest rozłożenie siły ciężkości. Dowiedziały się m.in. dlaczego?  balon przekuty wykałaczką nie pęka,  z torebki foliowej przekutej kilkoma ołówkami nie wylewa się woda, surowe jajko ściśnięte w dłoni nie rozlewa się. Na zakończenie każdy z uczestników  sporządził  w miseczce płyn o odpowiedniej  konsystencji  z mąki ziemniaczanej, wody i barwnika,  zastanawiając się,  czy jest to ciecz, czy ciało stałe, a cechą charakterystyczną tego płynu  jest to, że  twardnieje pod wpływem nacisku. Każdy  mógł  doświadczyć, że im większą siłę wywieramy , tym  większy  opór  stawia ciecz, a właściwości cieczy przypominają bagna  lub ruchome piaski.

Były to kolejne warsztaty, które udowadniają, że to nie tylko fajna zabawa, ale  też spora dawka  podstawowej wiedzy z różnych dziedzin nauki.

Zachęcamy do udziału w kolejnych spotkaniach według poniższego harmonogramu:

• 20 czerwca – Filia w Duchnowie „Elektrostatyka”
  • 20 września -Filia w  Gliniance
  • 29 października – Biblioteka w Wiązownie
  • 21 listopada – Filia w Duchnowie

Przypominamy, że na warsztaty obowiązują zapisy.  Ilość miejsc jest ograniczona.

Tekst i foto: T.N.