„Małe stópki” w bibliotece.

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony  w 1995 roku przez UNESCO na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii. Pomysłodawcą  święta  był wydawca  Vincente Clavel Andrés.

Dla literatury światowej  dzień  ten ma symboliczne znaczenie, gdyż  na  ten sam dzień przypada  rocznica urodzin lub śmierci  wielu  wybitnych pisarzy m. in. Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov.

W  Polsce Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  obchodzony jest od 2007 r.

Jego celem jest propagowanie czytelnictwa, edytorstwa oraz ochrony własności  intelektualnej.

23 kwietnia świętują autorzy, wydawnictwa, księgarnie, biblioteki,  ale przede wszystkim, czytelnicy. W tym dniu  bibliotekę w Wiązownie odwiedziła grupa przedszkolaków               „Małe stópki”. Dzieci  poznały zasady wypożyczania książek, dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki, zobaczyły jak wygląda karta biblioteczna.                             Z zainteresowaniem przeglądały  kolorowe, bogato ilustrowane książeczki znajdujące          się na półkach z literaturą dla dzieci.

Przedszkolaki  poznały bohaterów opowiadań Wojciecha Widłaka o Panu Kuleczce                   i jego przyjaciołach, które bardzo im się podobały. Na zakończenie obiecały,                              że będą czytać i wypożyczać książki.

Tekst: T.Naperty

Zdjęcia: A. Iwaszkiewicz