Literacka Nagroda Nobla 2017

„Nie jest ważne ile ktoś ma lat, liczy się to czego doświadczył. Można dożyć setki i nie doświadczyć niczego”.

Cytat pochodzi z książki pt. „Pejzaż w kolorze sepii”

Kazuo Ishiguro – brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia został laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2017. Urodził się w Nagasaki, ale w wieku 5 lat wyjechał do Anglii, gdzie otrzymał  brytyjskie wykształcenie. Wniósł w angielską kulturę literacką własne dziedzictwo kulturowe. Laureat Nagrody Bookera, najbardziej prestiżowej brytyjskiej nagrody literackiej. Jest m.in. autorem powieści „Pejzaż w kolorze sepii”, „Biała hrabina”, „Nie opuszczaj mnie”, „Okruchy dnia”, „Nokturny. Pięć opowiadań o muzyce i zmierzchu” jak też „Pogrzebany olbrzym”. „To autor integralny, nierozglądający się na boki, który stworzył własny estetyczny świat, jedyny w swoim rodzaju” – podano w uzasadnieniu decyzji Szwedzkiej Akademii .

Tegoroczny wybór laureata Akademii Szwedzkiej jest komentowany jako bezpieczny, ale też i zaskakujący.