Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Tydzień Bibliotek z Łukaszem Wierzbickim

W ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna zorganizowała szereg spotkań z Łukaszem Wierzbickim, biografistą, podróżnikiem i autorem licznych książek dla dzieci, z których dwie trafiły właśnie do kanonu lektur szkolnych. Spotkania odbyły się 8 i 9 maja br. w bibliotekach w Wiązownie, Duchnowie i Gliniance, w Szkole Podstawowej w Malcanowie oraz w Domu Kultury nad Świdrem w Woli Karczewskiej. Wzięły w nich udział przedszkolaki, dzieci i młodzież z gminnych placówek oświatowych, podopieczni Dziennego Domu “Senior-WIGOR” a także mieszkańcy Gminy Wiązowna. Łukasz Wierzbicki niezwykle barwnie i ciekawie opowiedział o swoich książkach, własnych podróżach, inspiracjach i nowych tematach na kolejne publikacje. Wszyscy słuchali tych opowieści z niezwykłym zainteresowaniem, aktywnie uczestnicząc w spotkaniach, zadając autorowi liczne pytania związane z jego twórczością.

8 maja obchodzimy nie tylko Dzień Bibliotekarza i Bibliotek ale także Narodowy Dzień Zwycięstwa. Aby podkreślić znaczenie tego święta, podczas spotkania w bibliotece w Duchnowie, Łukasz Wierzbicki  opowiedział dzieciom o niedźwiedziu Wojtku, czworonożnym przyjacielu polskich żołnierzy z Armii Andersa, bohaterze książki pt.”Dziadek i Niedźwiadek”. Dzieci usłyszały o bitwie pod Monte Cassino i losach polskich żołnierzy podczas II wojny światowej.

Książki Łukasza Wierzbickiego są dostępne do wypożyczenia w naszych bibliotekach. Zachęcamy czytelników, zarówno tych młodszych jak i starszych do zapoznania się z fascynującymi historiami, opisanymi w takich pozycjach jak “Afryka Kazika”, “Machiną przez Chiny”, “Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści”, “Dziadek i Niedźwiadek”, “Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana”. Z kolei miłośników podróży odsyłamy do książki pt. “Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936”. Łukasz Wierzbicki podjął się trudu odnalezienia i zebrania reportaży oraz listów Kazimierza Nowaka, przedwojennego, niezwykłego podróżnika. Efektem wielomiesięcznej pracy redakcyjnej jest ta wyjątkowa książka, dzięki której możemy się przenieść w nieistniejący już świat Afryki lat trzydziestych XX wieku.

Książki Łukasza Wierzbickiego

Fotorelacje ze spotkań autorskich z Łukaszem Wierzbickim:

8 maja 2017 r.

Spotkanie w bibliotece w Wiązownie z udziałem dzieci z przedszkola w Zakręcie, z grup “Jeżyki” i “Sarenki” (fot. T. Naperty)

Popołudniowe spotkanie w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie (fot. T. Naperty):

Spotkanie z Łukaszem Wierzbickim w Wiązownie
Spotkanie w Wiązownie z udziałem mieszkańców gminy Wiązowna, (fot. T. Naperty)

Spotkanie w bibliotece w Duchnowie (fot. K. Jędrzejewska)

 

9 maja 2017 r.
Spotkanie z bibliotece w Gliniance z udziałem uczniów klas 5A i 5B ze Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Gliniance (fot. J. Filimonow)

Spotkanie z Łukaszem Wierzbickim w Gliniance
Łukasz Wierzbicki podpisuje książkę oraz dokonuje pamiątkowego wpisu w Kronice Biblioteki w Gliniance (fot. J. Filimonow)

Spotkanie w Domu Kultury “Nad Świdrem” w Woli Karczewskiej z udziałem uczniów Gimnazjum im. Polskiego Państwa Podziemnego w Wiązownie, uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gliniance oraz podopiecznych Dziennego Domu “Senior-WIGOR” z Woli Karczewskiej (fot. J. Filimonow)

Tekst: Joanna Filimonow