Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

„Kresowa Opowieść” Edwarda Łysiaka

W marcu br. Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna zaplanowała spotkanie autorskie z Edwardem Łysiakiem, autorem niezwykłej „Kresowej Opowieści” – powieści, na którą składają się dwa tomy zatytułowane: “Michał” i “Julia”, dostępne do wypożyczenia w gminnych placówkach bibliotecznych w Wiązownie, Duchnowie i Gliniance.

Już dzisiaj zachęcamy mieszkańców naszej Gminy do udziału w spotkaniu oraz do lektury książek, w których splecione zostały losy dwóch sąsiadujących narodów, Polaków i Ukraińców. Autor zbierał materiały do swojej powieści około 10 lat. Słuchał wspomnień, relacji, spisywał wierzenia i obyczaje. Powstał obraz rzetelny i autentyczny, często przepełniony bólem i okrucieństwem.

Spokojne życie Polaków, Żydów, Ukraińców oraz Ormian, mieszkańców Pokucia w zachodniej Ukrainie, zostaje nagle zakłócone przez politykę. Wybuch II Wojny Światowej zrywa szkolne przyjaźnie a za sprawą nacjonalistycznych organizacji i odżywania w Ukraińcach nadziei na niepodległe państwo zaczyna dochodzić do potwornych zbrodni. Miejsce wyższych uczuć przejmuje niechęć, wrogość, zawiść, nienawiść i strach.

Tekst: Joanna Filimonow