Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Jak powstaje książka – warsztaty z Joanną Tyluś-Malak

Uczestnicy tegorocznej akcji Ferie Blisko Domu zorganizowanej w gminie Wiązowna przez placówki oświatowe, Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie oraz Bibliotekę Publiczną Gminy Wiązowna, mieli wyjątkową okazję do poznania całego procesu powstawania książki. Dzięki Joannie Tyluś-Malak, autorce książek dla dzieci i właścicielce wydawnictwa “Kurza Stopka”, która poprowadziła warsztaty w Wiązownie i w Woli Karczewskiej, dzieci stworzyły własną książeczkę. Praca trwała trzy dni, a ostatniego dnia ferii wszyscy mogli podziwiać efekty. Piątkowe spotkanie było okazją do otrzymania egzemplarza książki i wymienienia się autografami przez wszystkich twórców tej niezwykłej publikacji. Autorom tekstów i ilustratorom – gratulujemy a pani Joannie dziękujemy za poprowadzenie warsztatów.

Jak powstaje książka – dzień 1

Dzieci poznały podstawy pracy drukarza, dowiedziały się na czym polega skład książki. Rozpoczęły prace nad tekstami i ilustracjami. Tematem przewodnim była zima.

Jak powstaje książka – dzień 2

Dzieci kontynuowały prace nad książką i dopracowywały ilustracje. Tego dnia poznały też ruchome czcionki!

Jak powstaje książka – dzień 3

Dzieci tworzyły marmurkowy papier oraz wymyślały bohaterów, przebierając się za różne postacie. Zabawom nie było końca. Ten dzień obfitował zresztą w niespodzianki. Najpierw uczestnicy zajęć otrzymali książeczki z autografem od Joanny Tyluś-Malak, prowadzącej warsztaty. Później grupę w Woli Karczewskiej odwiedził wójt gminy Wiązowna – Janusz Budny, co było świetną okazją do pamiątkowego zdjęcia.

Jak powstaje książka – finał

W piątek, ostatniego dnia ferii, uczestnicy zajęć obejrzeli film o pracy prawdziwej drukarni oraz fotorelację z zajęć w Wiązownie i Woli Karczewskiej. Później każdy otrzymał po jednym egzemplarzu książki, nad którą wspólnie pracowano od poniedziałku do piątku. Była wymiana autografów, czytanie książeczki oraz krótka lekcja biblioteczna. Na koniec wszyscy stanęli do pamiątkowego zdjęcia.

 

Tekst i foto: Joanna Filimonow