Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Joanna Jagiełło w Bibliotece Publicznej w Gliniance

10 maja Bibliotekę Publiczną w Gliniance odwiedziła pisarka Joanna Jagiełło. W swoim dorobku literackim ma książki zarówno dla dzieci jak i dla młodzieży i dorosłych, m.in. – tomik wierszy „Moje pierwsze donikąd”, dla dzieci „Oko w oko z diplodokiem”, „Pamiętnik Czachy”, „Hotel dla twoich rzeczy”– powieść autobiograficzna, „Taki wstyd”- kryminał. Młodzieży znana jest dzięki powieściom: „Kawa z kardamonem”, „Czekolada z chili” najnowszej z 2016 roku „Tiramisu z truskawkami”.
Autorka jest absolwentką anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracowała z miesięcznikami „Perspektywy” i „Cogito”. Jest redaktorką podręczników do języka angielskiego. Uczestnikami spotkania byli uczniowie Gimnazjum w Gliniance oraz nauczycielka języka polskiego Pani Irena Kochaniak. Pani Joanna Jagiełło jest niezwykle otwartą osobą, świetnie nawiązała kontakt z młodzieżą, której opowiedziała o początkach swojej twórczości literackiej, motywacji do działania, o impulsie, który zdecydował o tym, że będzie pisać. Przekonywała nas o tym, że mimo wielu problemów związanych z wydaniem książki, to wspaniale jest twórczo przetwarzać rzeczywistość. Przybliżyła nam, jak wygląda proces pisania książki, jaka literatura leży w kręgu jej zainteresowań oraz co czytała, gdy była nastolatką i co teraz czytają jej dwie córki. Przeczytała też kilka ciekawych fragmentów swoich książek i wyjawiła, że pracuje nad drugim tomem „Pamiętnika Czachy”. Książka ta została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej 2014. Po dwugodzinnym spotkaniu, młodzież brawami podziękowała autorce za bardzo ciekawą prelekcję.
Podsumowując wizytę Pani Joanny Jagiełło, dewiza, którą pragnęła przekazać słuchaczom pisarka brzmi: „trzeba rozwijać swoje zainteresowania, bo dopóki człowiek ma pasje, dopóty jest szczęśliwy”.

Joanna Jagiełło w Gliniance

D.Milewska