Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Spotkanie ze sztuką w bibliotece w Gliniance

Wystawa batiku, która odbyła się 25 stycznia b.r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiązownie – znalazła swoją kontynuację w Bibliotece Publicznej w Gliniance. Ekspozycja prac trwa w dniach 1-12 luty 2016.
Te pięknie malowane tkaniny powstały w Pracowni Batiku GOK pod kierunkiem Joanny Czubak.
Tematyka prezentowanych prac jest bardzo różnorodna, a odnalezienie wspólnych wątków, motywów czy inspiracji niech pozostanie trudnym zadaniem dla bystrego obserwatora.

Etymologia słowa batik – z jawajskiego „malowany”. Za ojczyznę batiku uważane są Chiny, w których znany był już na przełomie I i II w. p.n.e.
Jest to jedna z najstarszych technik zdobienia tkanin. Rysunek powstaje poprzez pokrycie cienką warstwą wosku miejsc, które w ten sposób zabezpiecza się przed działaniem barwnika. Chcąc uzyskać wielobarwny wzór powtarza się wielokrotnie woskowanie i farbowanie tkaniny. Każdy kolejny kolor jest wynikiem mieszania się wcześniej naniesionych barw. Niezmienne pozostają tylko kolory zabezpieczone woskiem. Farbowanie odbywa się na zimno. Liczba uzyskanych kolorów i odcieni jest ograniczona. Dodatkowym interesującym efektem plastycznym są krakelury (ślady po spękaniach wosku).

Nie po raz pierwszy jest prezentowana w bibliotece ta forma sztuki.
W 2004 roku miał tu miejsce wernisaż batiku w wykonaniu nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Gliniance, którzy zmierzyli się z tą pradawną techniką ozdabiania tkanin podczas wspólnego wyjazdu do Ośrodka Szkoleniowego w Łucznicy.

Prace, które zdobią teraz bibliotekę uświadamiają nam, że zarówno tworząc jak i oglądając – odkrywamy w sobie wrażliwość na piękno i oryginalność.

Dorota Milewska