Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Polecamy

Watala Elwira “Córka Stalina, Chciała być kochaną”

1

Najnowsza biografia Swietłany Allilujewej – jedynej córki Stalina. Dostęp do zamkniętych wcześniej radzieckich archiwów umożliwił autorce stworzenie pełnego obrazu tej kontrowersyjnej postaci. Wychowana w luksusach `czerwona księżniczka`, a z drugiej strony nieszczęśliwa dziewczyna, która nie zaznała miłości rodziców, przez całe życie bezskutecznie poszukiwała swojego miejsca na ziemi. Autorka przedstawia fakty, które naznaczyły jej życie: samobójstwo matki, samotne dzieciństwo na Kremlu, skomplikowane relacje rodzinne, czystki w najbliższym kręgu dyktatora, nieudane małżeństwa, niespodziewana ucieczka na Zachód i równie niespodziewany powrót do ojczyzny, trudne lata ponownej emigracji.

Woźniak Jerzy “Mazur”

2
Ciekawa, chociaż momentami kontrowersyjna powieść jest warta przeczytania. Opisy zawarte w książce dotyczące życia w niemieckim nazistowskim obozie wychowawczym są bardzo prawdopodobne. Tę powieść możemy nazwać historią szpiegowską, sensacyjną czy nawet obyczajową. Ale Mazur to również fascynujący świat pogranicza mazowiecko-pruskiego. Tak bliskiego współczesnym mieszkańcom stolicy a jednocześnie tak bardzo jej egzotycznego. Warto przekonać się osobiście, na czym polegał fenomen pogranicza Mazowsza i Mazur – jednej z najstarszych granic lądowych naszego kraju.

Szczesiak Edmund ” Wyrwana z piekła”

3

Wyrwana z piekła opowiada o niezwykle dramatycznych losach Kaszubki z Borowego Młyna, najładniejszej dziewczyny we wsi, która w czasie wojny wyszła za mąż za Niemca, żołnierza Wehrmachtu. Gdy zbliżał się front, uciekła do Gdyni i skryła się u krewnych. Została jednak ujęta przez Rosjan i jako branka zdobyczna dziewczyna przemierzyła, na tyłach frontu, cały szlak do Berlina, a gdy wracała pociągiem do domu porwano ją po raz drugi i wywieziono w głąb Rosji. Dopiero po ponad pół wieku wróciła do rodzinnej miejscowości. Na tle tej szokującej historii, którą napisało życie, książka Wyrwana z piekła traktuje o faktach, które długo ukrywane są wciąż niedostatecznie znane: o wyczynach Sowietów wyzwalających w 1945 roku…