Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Głośne czytanie w bibliotece w Gliniance

29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, ogłoszony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Z tej okazji do Biblioteki Publicznej w Gliniance została zaproszona Pani Maria Grzenda – członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Gliniance -„Wawrzynioki”, wieloletnia popularyzatorka folkloru regionu kołbielskiego, bardzo zaangażowana w życie kulturalne i społeczne wsi. Pani Maria przyszła ubrana w strój ludowy, aby czytać dzieciom ze świetlicy Szkoły Podstawowej w Gliniance, które pod opieką Pani Barbary Piętki przybyły do biblioteki. Lektorka rozpoczęła lekturę wierszami ze zbioru
„Najpiękniejsze wiersze” Marii Konopnickiej. Utwory te są już dziś trochę zapomniane i wyparte przez współczesne kreskówki. Książka powstała po to, aby kolejnym pokoleniom przypomnieć twórczość autorki – są to znane pozycje takie jak: Czy to bajka, czy nie bajka?, Kukułeczka, Co słonko widziało, Pojedziemy w cudny kraj i wiele innych. Pani Maria stwierdziła, że niektóre wiersze znane są jako piosenki, więc nie obyło się bez wspólnego śpiewania. Następnie dzieci zasłuchały się w historię pięcioletniej dziewczynki, opisanej przez Joannę Papuzińską w książce p.t. „Asiunia”. Autorka ukazuje w tym utworze wojnę widzianą oczami dziecka. Dzieci są szczere, nie upiększają ani nie wyolbrzymiają niczego. Opisują wszystko z prostotą i bardzo obrazowo. Książka „Asiunia” jest odpowiedzią na to, jak rozmawiać z dziećmi na tak trudny temat jakim jest wojna, jak przekazać im pewne wiadomości , bez narażania ich na traumatyczne przeżycia. „Asiunia” zdobyła Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy, znalazła się na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz Złotej Liście Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

Na zakończenie spotkania wszyscy goście otrzymali w prezencie pamiątkowe kalendarze z nadrukiem  CZYTANIE – MĄDRA RZECZ !   Psychologowie podkreślają, że dziecko, któremu się czyta – uczy się słuchać, rozwija się u niego zdolność koncentracji, pobudza do chęci poznawania świata oraz rozszerza  jego zainteresowania. Dlatego przypominamy rodzicom, aby czytali dziecku co najmniej 20 minut codziennie.

Dorota Milewska