Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Narodowe Czytanie w Wiązownie – 2015

W sobotę 5 września 2015 roku w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie miało miejsce Narodowe Czytanie zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną i GOK. Akcja Narodowe Czytanie zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 roku miała na celu popularyzację czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. To ogólnopolskie kulturalne przedsięwzięcie rozpoczęło wspólne czytanie  lektury „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, wybitnej epopei narodowej. W rok później czytaliśmy utwory Aleksandra Fredry, w ubiegłym roku „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, a we wrześniu tego roku podczas kolejnej odsłony akcji czytaliśmy „Lalkę” Bolesława Prusa.
W sobotnie przedpołudnie otwarcia uroczystości dokonała dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej p. Hanna Kobza. Spotkanie z bohaterami jednej z najlepszych powieści realizmu krytycznego II połowy XIX wieku poprowadziła instruktor GOK Anna Chwalczuk. Prowadząca zapowiadała poszczególne prezentacje wybranych  fragmentów dwutomowej powieści „Lalka”.

Do Narodowego Czytania w GOK przystąpili: z-ca wójta Gminy Wiązowna Tomasz Kostyra, instruktor GOK Roman Sadowski, proboszcz parafii św. Wojciecha w Wiązownie ks. prałat Tadeusz Łakomiec, nauczycielka SP w Brzezinach Aneta Urban, Hanna Kobza i Teresa Naperty z Biblioteki Publicznej w Wiązownie, Marzena Kopka z filii Biblioteki Publicznej  w Duchnowie, Bogumiła Majewska  radna Gminy Wiązowna i polonistka ZSG wraz z grupą uczniów klasy VIa i VIb, Natalia Ciąćka podopieczna GOK i uczennica gimnazjum w Wiązownie, Olga Sawińska, Karolina Zawada, Joanna Szerszeń i Zuzanna Gawryś z Gimnazjum Publicznego w Wiązownie, Mirela Żurawska dyr. GOK i Anna Chwalczuk również  z GOK, Łukasz Leszczyński – maturzysta.
Prezentowane przez uczestników fragmenty „Lalki” przedstawiały bohaterów powieści, a wśród nich Stanisława Wokulskiego, Izabelę Łęcką, Ignacego Rzeckiego, Helenę Stawską, Tomasza Łęckiego, ród Łęckich i Mraczewskiego. Było wiele ciekawych opisów i wyglądów Warszawy,  pałacu    w Zasławiu, sklepu Jana Mincla i Stanisława Wokulskiego. Uczniowie wraz z p. Bogumiłą Majewską zaprezentowali scenę z podziałem na role „Proces o lalkę”.

Proces o Lalkę

Spotkaniu z bohaterami prozy Bolesława Prusa przysłuchiwali się sekretarz gminy Anna Rosłaniec, fotograf Ryszard Szczęsny oraz dzieci i nauczyciele.
Na zakończenie ci, którzy  przynieśli swoje egzemplarze „Lalki”  mogli otrzymać pamiątkowe stemple z pieczęcią nadesłaną z Kancelarii Prezydenta RP.

Tekst: Anna Chwalczuk
foto: RS