Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Dzień głośnego czytania w Wiązownie

29 września co roku obchodzimy Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku. Akcja głośnego czytania realizowana w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom jest kontynuowana co roku w naszej bibliotece i jest to stała forma pracy z młodym czytelnikiem.
Jej celem jest promowanie idei głośnego czytania, rozwijanie zainteresowań czytelniczych już od najmłodszych lat , zwrócenie uwagi na konieczność czytania dzieciom aby obudzić w nich zamiłowanie do sięgania po książki, a skutecznym na to sposobem jest głośne czytanie.
Z tej okazji 29 września do naszej biblioteki przybyła druga i trzecia klasa szkoły podstawowej z Panią Asią Abramowską i Panią Małgosią Jęczmieniowską. Na początku dzieci zapoznały się z biblioteką, dowiedziały się co trzeba zrobić by stać się jej czytelnikiem, a następnie z uwagą i zainteresowaniem wysłuchały opowiadań z książek Zofii Staneckiej „Świat według dziadka” i Ewy Nowak „Kto wykradł grę z komputera? czyli i nowa historia szpiegowska”. Ze wzruszeniem słuchały opowieści o kotku, który zaprzyjaźnił się z samotnym dziadkiem i jego wnuczkiem Rysiem. Po wysłuchaniu opowiadań chętnie odpowiadały na pytania związane z przeczytanym tekstem i miały możliwość swobodnego wypowiedzenia się. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kolorowe zakładki do książek i słodkie co nieco, obiecały, że będą odwiedzać bibliotekę.

Spotkanie upłynęło w miłej, wesołej atmosferze.
Bezpośredni kontakt dziecka z książką w bibliotece ma ogromne znaczenie i miejmy nadzieję, że spotkania takie zaowocują w przyszłości , bo jak mówi przysłowie„czy skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”.

Czytajmy dziecku 20 minut dziennie, codziennie!

Tekst i foto: Teresa Naperty