Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Światowy Dzień Poezji

Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie  21 marca ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma “dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.

            W ten dzień  Biblioteka w Wiązownie prezentuje i zachęca do przeczytania tomiku poezji pt.”Tęsknię”,  Pani Moniki Zawistowskiej mieszkanki Wiązowny.

Pani Monika tak pisze o sobie:

Wychowałam się w małej wsi pod Warszawą, w Wiązownie, gdzie mieszkam do  dzisiaj .Całe moje życie i dzieciństwo to życie na wsi, wśród rozkwitającej wiosną przyrody. Zapach bzu i konwalii rosnących nieopodal mojego rodzinnego domu oraz smak granatowych winogron, to najsłodsze wspomnienia z lat dziecinnych”. „Tworzę poezję  emocjonalną, osobistą i pełną szczerości ukazując, że miłość jest poszukiwaniem i tęsknotą, a życie spełnieniem i drogą ku przeznaczeniu. Inspiracje czerpię ze swej emocjonalności oraz ze swoich wnikliwych obserwacji ludzi i życia.”

tesknie

uwięziona

skradłeś czerwień tym makom
co wyblakły nagle
zabrałeś słońcu żar
morzu szafir
co zamieszkał w twym spojrzeniu
łące skradłeś zapach wiosny
a mnie uwięziłeś w sidłach tęsknoty
niczym pająk swą zdobycz
w wiotkich niciach babiego lata

w ciszy chwil

połamany krzyk
rozdarte w pół słowa
podniesiony szept
błądzę wciąż od nowa
w ciszy chwil

Tomik zawiera 44 wiersze , w języku polskim i bułgarskim. Ilustracje: Magdalena Dudzic-Radomyska. Wydawn. Fundacja Moniki Gawrylak dla Kultury i Rozwoju Osobistego BYĆ WIĘCEJ 2014. Tomik poezji jest dostępny w naszych bibliotekach.

Zapraszamy

Kobza H.