Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Piękna czytelnia w Gliniance

Filia Biblioteki Publicznej Gminy Wiązowna w Gliniance zyskała nowe pomieszczenie dla czytelni. Zakończenie prac adaptacyjnych i remontu zostało przypieczętowane uroczystością, która odbyła się 28 kwietnia 2010 r.

W spotkaniu przy ul. Napoleońskiej wzięli udział przedstawiciele władz gminy, parafii św. Wawrzyńca, sołectw, placówek szkolnych i bibliotecznych, instytucji kultury, a także Koła Gospodyń Wiejskich w Gliniance. Gości witała bibliotekarka Dorota Milewska z Filii w Gliniance oraz dyrektor Biblioteki Hanna Kobza, która opowiedziała o działalności gminnych bibliotek. Mówiąc o zawartości księgozbioru i jego imponujących rozmiarach zwróciła również uwagę na rolę biblioteki jako punktu dostępu do informacji. Łącza internetowe, komputery, drukarki, ksero – to w obecnych czasach niezbędne minimum wyposażenia placówek, do pozyskania którego przyczyniła się przychylność Rady i Wójta Gminy Wiązowna.

Wójt Marek Jędrzejczak, wręczywszy paniom bibliotekarkom „Album Olimpijski”, który wzbogaci zasoby czytelni, przypomniał, iż zmiany w Filii to skutek inwentaryzacji dokonanej w całym budynku przez Wydział Techniczny Urzędu Gminy. Podczas tych prac odkryto pomieszczenie, które niegdyś przypisane było do apteki w Gliniance, ale z czasem – niepotrzebne, zostało… zamurowane. Jego odnalezienie pozwoliło na zdecydowaną reorganizację całego budynku. Dawna czytelnia Filii została zaadaptowana na punkt bankowy, nowe zaś pomieszczenie po solidnym remoncie stało się przestronną, widną czytelnią. Zmiana jest korzystna zarówno z punktu widzenia pracowników, jak i czytelników, którzy dobrze czują się w przytulnym wnętrzu. Podkreśla to jeden z najgorliwszych miłośników książek – ksiądz wikary Dariusz Fronczak. Zanim poświęcił i pobłogosławił placówkę przyznał, że przed wstąpieniem do seminarium był technikiem księgarstwa.

Biało-czerwona wstęga rozpięta na tle regałów wypełnionych książkami – po przecięciu, otworzyła azyl przyjazny nauce, rozwojowi intelektualnemu i duchowemu mieszkańców całej gminy. Zresztą najlepiej przekonać się o tym osobiście! Jest szansa, że do obecnych ponad 500 czytelników Filii dołączą następni.

Tekst i foto: UG/wiazowna.pl