Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

“Gottland”

Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 25 kwietnia w filii w Gliniance rozmawialiśmy o książce “Gottland” Mariusza Szczygła. To drobiazgowy zbiór reportaży o historii Czechosłowacji, o postaciach charakterystycznych dla tego państwa, którzy żyli w opisywanych czasach i o tym, jak polityka może wpływać na życie ludzi. Autor odsłonił przed czytelnikiem mentalność Czechów i to jakich mechanizmów przetrwania użyli, aby przeżyć wojnę i komunizm.

Jak każdy zbiór zawiera lepsze i trochę słabsze części, które czytelnik może ocenić indywidualnie. W naszej rozmowie najdłużej zatrzymaliśmy się nad  „najprzyjemniejszym” – “Ani kroku bez Baty”. To reportaż o powstawaniu i biznesie fabryki produkującej buty, która działa po dzień dzisiejszy.

Nie jest tajemnicą, że Polacy patrzą na naszych południowych sąsiadów z wyższością i niechętnie poznają ich historię.  Z czego to wynika pozostawiamy osobistej refleksji. Wiemy za to, że Mariusz Szczygieł należy do nielicznych wielbicieli Czech. Stąd właśnie wziął się temat książki dla klubowiczów raczej przygnębiający.
Cóż ! Nie porwał nas ten reportaż, więc trudno napisać coś konstruktywnego. Klubowicze podsumowali, że przeczytać go można, niekoniecznie trzeba. Książkę polecają dla zainteresowanych tematem.

Kolejne spotkanie DKK dla odmiany 27 maja w poniedziałek o godz.16.00. Porozmawiamy o książce “Kameliowy Sklep Papierniczy” Ito Ogawy. Zapraszamy.

Tekst: Dorota Bortkiewicz
Foto: Teresa Naperty.