Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Wakacyjne spotkanie z bajką i Teatrem Dobrego Serca w Duchnowie

Na przedostatni, wakacyjny poniedziałek Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna zaplanowała dla rodzin sporą dawkę emocji w spotkaniu ze sztuką. Na deskach Duchnowskiego Domu Kultury wystąpili aktorzy Teatru Dobrego Serca z Warszawy z bajką pt. ,,Kolorowe uczucia”.

To mądra i zabawna historyjka, która przekonała naszą liczną publiczność o tym, że warto segregować śmieci, dbać o środowisko naturalne. Pokazane zostały skutki błędnego segregowania odpadów, mogliśmy przyjrzeć się temu zjawisku zarówno z punktu widzenia osoby dorosłej, jak i dziecka. A wszystko działo się … na śmietniku.

Dzieci poznały historię lalki Helenki, która troszczyła się początkowo o to, czy jest uważana za ładną. Z pomocą przyjaciół przekonała się, że prawdziwym pięknem i klejnotem, który posiadamy, jest tak naprawdę szlachetne serce. To co szczególnie zasługuje na wyróżnienie w spektaklu to przesłanie adresowane do dzieci i dorosłych, którzy z jakiegoś powodu czują się inni, odrzuceni, niedocenieni przez otoczenie. Klara spotykając na śmietniku szczurka Puszka nie może zrozumieć, co robią tam ładnie wyglądające, choć zawierające pewne defekty zabawki np. książka bez okładki czy miś bez łapki. Mądry szczur zwraca uwagę na to, że każdy z nas ma jakieś słabości, nie ma osób idealnych, a mimo to każdy jest wart szacunku i kochania. Czasem wystarczy poznać kogoś bliżej, by przekonać się, że nawet ze swymi niedoskonałościami jesteśmy wspaniali i potrzebni innym. ,,Kolorowe uczucia” to nowoczesny przekaz teatralny, który w przyjemnej formie przekazał nam wartości takie jak empatia, szacunek, systematyczność, praca nad własnymi słabościami.

Spektakl można rozpatrywać jako pełną komizmu słownego i sytuacyjnego baśń, ale kto był z nami w Duchnowie i wsłuchał się dokładnie w to, o czym mówili poszczególni bohaterowie to wie, że pozornie lekka i łatwa bajeczka poruszyła wiele ważnych, trudnych wątków z kategorii etyki, świadomości własnej wartości, jak również potrzeby ekologicznych postaw.

Aktorom grającym w spektaklu pt. ,,Kolorowe uczucia” panu Jerzemu Latos i pani Oli Buda dajemy szóstkę z plusem za grę, muzykę i śpiew. Naszej publiczności dziękujemy za liczne przybycie i odwiedziny w bibliotece w Duchnowie. Wypożyczyliśmy tego dnia mnóstwo książek i przyjęliśmy kolejne dzieci do grona nowych czytelników.

Bardzo się cieszymy, że biblioteka w Duchnowie zyskuje coraz więcej, nowych sympatyków i cieszy się większym zainteresowaniem wśród czytelników. Dziękujemy, że Jesteście.

Tekst i foto: D.B.