Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Dźwięki w komiksie. Warsztaty książkowe w bibliotece w Duchnowie

Bibliotekę w Duchnowie odwiedzili mali uczestnicy akcji “Wakacje blisko” organizowanej w Duchnowskim Domu Kultury przez Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie. Spotkanie w bibliotece było doskonałym wstępem do obchodów Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów, który wypada 28 sierpnia.

Dzieci poznały bliżej bibliotekę, księgozbiory i przyswoiły zasady wypożyczania książek. Rozmawialiśmy o szacunku do literatury, wartości czytania, stylu pisania komiksów i jego formie. Wymienialiśmy się pomysłami na to, kto może być bohaterem komiksów, jakie powinien mieć cechy i umiejętności. Z zaskoczeniem dzieci przyjęły wiadomość o istnieniu komiksów paragrafowych, w których to sami czytelnicy wybierają przygody głównemu bohaterowi.

Dowiedziały się, że komiks można usłyszeć i że służą do tego onomatopeje. Wspólnie szukaliśmy dźwięków w różnego rodzaju komiksach. Prawdziwym treningiem pamięci słuchowej była zabawa w wymyślanie onomatopei i zapisywanie ich. Wybrana osoba z grupy musiała stworzyć jakiś dźwięk nie używając przy tym głosu. Dzieci wykazały się wielką kreatywnością i wyobraźnią w poszukiwaniu dźwięków ze świata. Powstała długa lista wyrazów dźwiękonaśladowczych do wykorzystania w części warsztatowej. Dzieci miały za zadanie stworzenie dwóch lub trzech kadr komiksu z wykorzystaniem swojej wyobraźni i zebranych przez nas onomatopei.

Na arkuszach papieru wiele się działo … Kto wie ? Może z pośród naszych małych gości wyrośnie kiedyś profesjonalny ilustrator lub scenarzysta. Z całego serca życzymy dzieciom sukcesów w rozwijaniu swoich talentów, ale przede wszystkim zachwytu nad książką, która w rozwijaniu wyobraźni nie ma sobie równych.

Dzieci otrzymały od biblioteki kolorowe zakładki do książek. Mamy nadzieję, że będą im przypominały o tym, że biblioteka zawsze na nich czeka.

Tekst: D.B.
Foto. T.N.