Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Wisława Szymborska oczami dzieci.

Gdyby żyła miałaby dziś 100 lat. 2 lipca obchodzimy 100.rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej, dobrze znanej, polskiej poetki, eseistki, krytyczki, tłumaczki, felietonistki, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1996, założycielki Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.Została uczyniona przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Patronką Roku 2023. W Bibliotece Publicznej Gminy Wiązowna pamiętamy o niej zawsze, ale szczególnie od początku roku. Podczas ostatniej inicjatywy bibliotecznej była jedną z najczęściej wybieranych osób do projektów przez uczestników konkursu plastycznego pt.” Zaprojektuj zakładkę z wybranym Patronem Roku 2023″. To niejako hołd złożony poetce przez uczniów szkół podstawowych Gminy Wiązowna zaangażowanych w poznawanie Wielkich Ludzi tego świata.

Wisława Szymborska napisała około 350 wierszy. Ważną cechą jej poezji była lapidarność – umiejętność zawarcia w kilku słowach treści, dla których inni poeci szukaliby formy długiego poematu: „Wolę siebie lubiącą ludzi/ niż siebie kochającą ludzkość” (…) „Wolę kraje podbite niż podbijające” – pisała w wierszu Możliwości.

Czesław Miłosz mówił, że Szymborska w poezji przemawiała „chowając swoje prywatne sprawy dla siebie, poruszając się w pewnej od nas odległości, ale zarazem odwołując się do tego, co każdy zna z własnego życia”.

A gdybyśmy tak spróbowali, mimo wszystko, zbliżyć się do twórczości Szymborskiej i poznać to o czym pisała ?
To mogłoby być ciekawe odkrycie. Polecamy twórczość noblistki, która jest dostępna w naszych bibliotekach. Zapraszamy.