Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Narodowe Czytanie 2023

Zapraszamy do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu, które odbędzie się w sobotę 9 września o godz. 15.00 na terenie Gminnego Parku Centrum w Wiązownie, ul. Lubelska 30. Wspólne czytanie fragmentów powieści uświetni występ Kataryniarza Jana, który przywoła nam nuty folkloru warszawskiego i przedwojennej piosenki. Będziemy również gościć fotografa warszawskiego z fotobudką, który wszystkim zainteresowanym zrobi zdjęcie na łamach starej gazety Kuriera Warszawskiego. Podczas wydarzenia będzie obecna wystawa “Nad Mienią”. Po raz pierwszy swoje unikatowe fotografie udostępni oglądającym Waldemar Chrościcki, mieszkaniec Wiązowny, który zatrzymał w obiektywie wspanialsze momenty z życia przyrody.

Niech Państwa obecność podczas Narodowego Czytania 2023 w Wiązownie uczyni pasjonującym to spotkanie z klasyką polskiej literatury, fragmentem ważnej historii Polski, muzycznymi wspomnieniami o dawnej Warszawie oraz przyrodniczą wystawą fotograficzną.

Powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej wybrano lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania. Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zainicjowano ją lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Rok później czytano „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W ubiegłym roku, czyli Roku Romantyzmu Polskiego czytane były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej napisana w latach 1886–1887 r. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i liczne odwołania historyczne dzieło porównywano do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Cieszyło się dużą popularnością w II Rzeczypospolitej. W 1939 roku ukończono ekranizację powieści, lecz obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. „Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w bieżącym roku.

„Co roku podczas akcji Narodowego Czytania wspólnie czytamy dzieła, które tworzą kanon polskiej literatury. (…) To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Bo przecież jej autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków. Dzięki temu obraz niepodległościowego zrywu, który w 1863 roku wybuchł przeciwko carskiemu zaborcy, na zawsze połączył się z tą książką, a sama powieść utrwaliła się w świadomości jako prawdziwa epopeja polskiego losu” – napisał Prezydent Andrzej Duda w liście zachęcającym do udziału w Narodowym Czytaniu.