Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Czytanie na polanie.

3 czerwca 2023 r. na terenie wokół Duchnowskiego Domu Kultury odbyło się plenerowe wydarzenie pod hasłem “Czytanie na Polanie”, które zorganizowała  Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna.  Równolegle na duchnowskiej polanie odbywał się Piknik Rodzinny, zorganizowany dla dzieci przez Sołectwo Duchnów. Wspólne inicjatywy zgromadziły wielu gości, którzy na świeżym powietrzu korzystali z przygotowanych atrakcji.

“Czytanie na Polanie” to ogólnopolska akcja, której pomysłodawczynią i koordynatorem jest Katarzyna Paliga z biblioteki Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej. Polega na zaaranżowaniu imprezy czytelniczej z realizacją na świeżym powietrzu. Celem inicjatywy jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja społeczeństwa lokalnego oraz zachęcenie do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Dołączając do akcji przygotowałyśmy specjalną ofertę rekreacyjno-edukacyjną dla rodzin.
Wydarzenie rozpoczęliśmy od wspólnego czytania książki pt. “Przygody i draki alpaki Kaki” Anny Śliwińskiej. To prześmieszna opowieść, wydana w formie komiksowej o alpace, mieszkance warszawskiego ZOO. Podczas czytania o przygodach Kaki towarzyszyły nam alpaki Karmelek i Cynamon. Kiedy słowa czytane z bajki zabierał wiatr, by ponieść je dalej, dzieci z rodzicami cieszyły się wspólnie spędzanym czasem.

Druga część wydarzenia była ważnym momentem dla tych, którzy wzięli udział  w Gminnym Konkursie Plastycznym pod hasłem “Zaprojektuj zakładkę do książki z wybranym Patronem Roku 2023”. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców spośród wielu zdolnych uczniów szkół podstawowych i przedszkoli z terenu naszej gminy. Nagrody w konkursie wręczył Janusz Budny wójt gminy Wiązowna.

Laureaci za swoje artystyczne projekty odebrali zasłużone dyplomy i upominki. Wszystkim biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy.  Nauczycielom i rodzicom dziękujemy za zaangażowanie i inspirowanie młodych do rozwijania talentów oraz bliższego poznawania wybitnych Polaków – Patronów Roku 2023.

Podczas obcowania z książką na łonie natury była możliwość założenia karty i wypożyczenia książek. Biblioteczne książkobranie cieszyło się dużą aktywnością szczególnie małych mieszkańców. Dodatkowo dzieci w wieku przedszkolnym miały okazję otrzymać wyprawki (książkę i kartę Małego Czytelnika) w ramach projektu Mała Książka – Wielki Człowiek.

Duchnowskie “Czytanie na Polanie” może być tradycją. Aby tak się stało, potrzeba aktywności mieszkańców w życiu biblioteki. Serdecznie zapraszamy wszystkich do tworzenia tego miejsca wspólnie z nami, do systematycznego odwiedzania, wypożyczania książek i licznego udziału w wydarzeniach. Polecamy się pamięci w głosowaniu na projekt mieszkańców w Budżecie Obywatelskim Mazowsza: 220. “Biblioteczne i bajecznie”, kategoria podregionalna: bom.mazovia.pl/glosowanie#formularz. Każdy głos się liczy w realizacji projektu na 9 teatrzyków dla dzieci. Termin głosowania kończy się z dniem 18 czerwca br. Osoby, które głosowały podczas wydarzenia, za każdy głos otrzymywały książkę w prezencie.

Tych którzy jeszcze nie widzieli, zapraszamy do obejrzenia wystawy w bibliotece w Duchnowie pod hasłem “Podróżnicza zakładka do książki”. Do wystawy dołączyły zakładki konkursowe, które udostępniliśmy w gablotach do podziwiania.

Przypominamy, że akcja nadal trwa. Zakładki z różnych stron świata, można dostarczać do biblioteki w Wiązownie lub w Duchnowie. Wzbogacą naszą kolekcję i będą udostępniane na bieżąco oglądającym.

Zachęcamy do śledzenia nas na Facebooku i częstego zaglądania na naszą stronę internetową.

CZYTANIE NAS ŁĄCZY. DOŁĄCZ I TY.

Tekst: D.B.
Foto: D.B., M.K., M.B., A.M.