Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

“Co hrabia porabia?”Opowieść o Pawle Edmundzie Strzeleckim

W filii biblioteki w Duchnowie 15 czerwca odbyły się dwa spotkania autorskie z Łukaszem Wierzbickim, autorem wielu wspaniałych książek dla dzieci. Podczas spotkania pisarz zaprezentował najnowszą czerwcową premierę książki o jednym z Patronów Roku 2023 Pawle Edmundzie Strzeleckim pt. “Co hrabia porabia? Listy spod Góry Kościuszki”. W trakcie spotkań opowiadał o bohaterach swoich książek, które inspirowane są prawdziwymi wydarzeniami. Pan Łukasz przywiózł ze sobą wiele rekwizytów oraz wyświetlił bardzo ciekawą prezentację multimedialną. Słuchaczami były dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Cypriana Kamila Norwida w Zakręcie, Szkoły Podstawowej im. 1 Pułku Szwoleżerów w Malcanowie, Szkoły Podstawowej im. Bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego z Dębego Wielkiego oraz rodziny z gminy Wiązowna.

Jak pisze autor: “Aura tajemnicy, niczym obłoki mgły omiatające Górę Kościuszki, spowiła życiorys Pawła Edmunda Strzeleckiego. Wybitny geolog, nieustraszony, szlachetny i ciekaw świata podróżnik… ale jakim był człowiekiem? Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie stało się głównym zadaniem, które postawiłem sobie podczas pisania tej książki”.

Paweł Edmund Strzelecki to postać znana… ale tajemnicza. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się gdzie hrabia tańczył ze starą babcią? Z kim walczył o kangurzy ogon?
I właściwie dlaczego tak bardzo kochał kamienie? Jak nazwał najwyższą górę? Poznaliśmy wiele tajemnic, które skrywał w swoim sercu. Pozostałe przygody czekają na Was w książce. “Co hrabia porabia? Listy spod góry Kościuszki” dostępne do wypożyczenia w Bibliotece w Wiązownie oraz w filii w Duchnowie.

Łukasz Wierzbicki opowiedział o swojej pasji, jaką jest pisania książek, o badaniu i zgłębianiu historii znanych ludzi. Wiele jego książek opisuje właśnie takie historie.  Warto tu wspomnieć Kazimierza Nowaka,  Halinę i Stacha, Benedykta i Jana, Leon i Tadeusz oraz Paweł i Adynę.

Nasz gość zachęcał wszystkich do podróżowania, odkrywania nowych pasji oraz spełniania swoich marzeń. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali pamiątkowe zakładki do książki z autografem autora.

Tekst: Marzena Bobrowska

Foto: M.K., M.B.